Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tęczowy piątek w szkołach na znak solidarności z młodzieżą LGBT nie wszystkim w smak

MP
W maju 2019 roku ulicami Bydgoszczy przeszedł pierwszy w mieście "Marsz Równości". Wzięło w nim udział około 2,5 tysiąca osób.
W maju 2019 roku ulicami Bydgoszczy przeszedł pierwszy w mieście "Marsz Równości". Wzięło w nim udział około 2,5 tysiąca osób. Dariusz Bloch/Archiwum
Dziś (25 października) „Tęczowy piątek”. Akcja ma na celu wsparcie uczniów i uczennic LGBT. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ponad 200 szkół w całym kraju. Sprawdziliśmy, czy bydgoscy uczniowie włączą się w nią.

- Zgłosiła się do mnie grupa uczniów, która chciała wziąć udział w „Tęczowym Piątku” - mówi Mirosława Glaza, dyrektor II LO w Bydgoszczy. - Nie mieli jednak sprecyzowanego pomysłu jak to miałoby wyglądać. Myśleli o ubraniu się 25 października na kolorowo. Wysłuchałam ich i zaproponowałam debatę o tolerancji. Ma ona mieć charakter wielowymiarowy. Dotyczyć tolerancji np. na tle rasowym, politycznym, religijnym. Pojawi się w niej też wątek orientacji seksualnej. Młodzieży pomysł się spodobał. Sami mają stworzyć koncepcję tej debaty, wybrać sobie opiekuna, poszukać eksperta z zewnątrz. Umówiliśmy się, że debatę zorganizujemy w listopadzie.

W III LO w Bydgoszczy uczniowie nie wyszli z propozycję włączenia się w „Tęczowy piątek”. - Nie miałam żadnych sygnałów, aby społeczność szkolna chciała uczestniczyć w tej akcji - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO.

W SP nr 35 zainteresowania tą inicjatywą nie było, ale... - Otrzymałam telefon od jednego z rodziców, który zapytał mnie wprost, czy w szkole będzie „Tęczowy piątek”, bo jeśli tak, to on swojego dziecka tego dnia do szkoły nie puści - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35.

W ubiegłym roku głośno było o próbie zorganizowania „Tęczowego piątku” w Zespole Szkół Chemicznych. Uczniowie zaprosili edukatorów w ramach warsztatów tolerancji. W spotkaniu mieli wziąć udział tylko pełnoletni uczniowie. W ostatniej chwili odwołano je w związku z protestami rodziców, wyrażanymi w formie pisemnej i telefonicznej - wyjaśniała szkoła.

- W tym roku nie mieliśmy żadnych sygnałów od młodzieży, aby chciała włączyć się w tę akcję - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor ZS Chemicznych.

O tym, że „Tęczowy piątek” w szkołach budzi ogromne kontrowersje można było przekonać się w ostatnich dniach. W miniony wtorek w tej sprawie głos zabrała Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, która wydała oświadczenie. Czytamy w nim: „Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”. Poza tym przewodniczący komisji biskup Marek Mendyk poinformował: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Pismo do dyrektorów i nauczycieli z apelem o powstrzymanie się od udziału w akcji „Tęczowy piątek” wystosował też Jerzy Wiśniewski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Toruniu. Napisał w nim, m.in. „Jako pedagodzy jesteśmy szczególnie odpowiedzialni nie tylko za edukację i wychowanie, ale także zbawienie młodego pokolenia. Propagowanie idei dotyczącej swobodnego wyboru tzw. orientacji seksualnej jest sprzeczne z zamysłem Boga zawartym w Księdze Rodzaju Pisma Św.”... „Osoby dotknięte kryzysem tożsamości płci powinniśmy otaczać modlitwą i fachową pomocą”.

Pismo skrytykowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. „Wstyd i hańba” - napisała na Facebooku i do tych samych szkół (Toruń i okolice) wysłała list z wyrazami wsparcia i poparcia inicjatywy uczniowskiej. „Tęczowy piątek to lekcja z bycia przyzwoitym, a przecież takie postawy powinna kształtować polska szkoła” - napisała w piśmie posłanka.

Tymczasem na dziś (25 października) MEN zaplanowało akcję „Szkoła pamięta”. W czwartek przed południem do udziału w niej zgłosiło się 10 tys. placówek oświatowych z całej Polski. W jej ramach można np. uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych w danej społeczności, zorganizować wycieczkę patriotyczną lub wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie.

Dodajmy, że inicjatorem "Tęczowego piątku" jest Kampania Przeciw Homofobii".

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera