To już trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Inne sytuacje”. Do Bydgoszczy przyjadą cztery światowej klasy zespoły teatralne.
<!** Image 3 align=none alt="Image 211740" sub="Teatr Chorea fot. materiały organizatora">
Impreza odbędzie się w dniach 27-29 maja w Miejskim Centrum Kultury oraz w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki.
<!** reklama>
Nagrodzony na Festiwalu Fringe w Edynburgu teatr Pieśń Kozła i wychowanka słynnej Piny Bausch - Afra Crudo, będą gośćmi trzeciej edycji festiwalu teatralnego Inne Sytuacje w Bydgoszczy. Festiwal rozpoczyna się 27 maja w Miejskim Centrum Kultury.
Festiwal Inne Sytuacje konsekwentnie, od pierwszej edycji, swoich korzeni szuka w nurtach teatru laboratoryjnego. Teatru, który w swoich poszukiwaniach idzie dalej niż cały reszta scen niezależnych, a jego duchowym przywódca pozostaje Jerzy Grotowski.
Jak mówi dyrektor programowy Innych Sytuacji Andrzej Stróż, właśnie dlatego mottem festiwalu pozostają słowa Grotowskiego: „Teatr – w jego namacalnym, cielesnym aspekcie – widzimy jako miejsce prowokacji, wyzwania, które aktor rzuca samemu sobie, ale i pośrednio innym”.
W tym roku w Bydgoszczy zobaczymy grupy ze Słowacji, Polski i Włoch. Organizująca festiwal Bydgoska Fundacja Yakiza wyszukuje wśród polskich i zagranicznych grup te, których spektakle tworzą tytułową „inną sytuację” na scenie teatralnej.
Słowackie STUDIO MATEJKA pokaże w Bydgoszczy „NIEZRĘCZNE SZCZĘŚCIE LUB WSZYSTKO, CZEGO NIE PAMIĘTAM Z NASZYCH SPOTKAŃ” Spektakl jest refleksją na temat daremności poszukiwań szczęścia inspirowaną książkami Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery i Wieczna euforia Pascala Brucknera. Polskę reprezentują dwie sceny. Pierwsza to TEATR CHOREA ze sztuką „BACHANTKI” wg Eurypidesa w reżyserii Tomasza Rodowicza. To opowieść o dzisiejszym społeczeństwie przedstawionym jako grupa, w której szybko i z łatwością wyznacza się zbiorową odpowiedzialność. Drugi polski zespół to TEATR PIEŚŃ KOZŁA, który wystawi „PIEŚNI LEARA”. „Pieśni…” nie są linearną opowieścią. Ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Międzynarodowa premiera Pieśni Leara miała miejsce na Festiwalu Fringe w Edynburgu w sierpniu 2012 roku, gdzie spektakl otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Włochy i Francję jednocześnie reprezentuje AFRA CRUDO ze spektaklem tańca „L ULTIMA MADRE”. To obraz życia kobiety na południu Włoch i zła jakie zrodziła tam kultura patriarchalna. Afra Crudo jest tancerką, choreografką, instruktorką afro dance i tańca współczesnego. Urodziła się na Sardynii, a swoje umiejętności kształciła m.in. pod okiem słynnej Piny Bausch w Folkwang Hochschule w Essen.
PROGRAM FESTIWALU:
INNE SYTUACJE 2013
Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Bydgoszcz 27-29.05.2013
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / Teatr Polski w Bydgoszczy
27 maja /poniedziałek/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
STUDIO MATEJKA Słowacja/Polska
Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań
28 maja /wtorek/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
TEATR CHOREA Polska
Bachantki
28 maja /wtorek/ godz. 20.30 / TEATR POLSKI w BYDGOSZCZY
TEATR PIEŚŃ KOZŁA Polska
Pieśni Leara
29 maja /środa/ godz. 19.00 / MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
AFRA CRUDO Włochy/Francja
L Ultima Madre