
Zmiany dotyczące opieki nad dziećmi
Inna zmiana, której możemy spodziewać się w 2021 lub 2022 r., ma związek z koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (do 2 sierpnia 2022 r.).

Zmiany dotyczące opieki nad dziećmi c.d.
Dyrektywa ma zachęcić rodziców lub opiekunów do równego dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi oraz umożliwić obojgu rodzicom elastyczną opiekę nad dzieckiem, przyczyniając się m.in. do wyrównania szans mężczyzn i kobiet na rynku pracy.

Wydłużenie ważności badań okresowych
Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiesiła obowiązek wykonywania okresowych badań lekarskich na czas pandemii. Pracownicy otrzymali dodatkowy czas na badania wstępne, okresowe lub kontrolne, które straciły ważność po 7 marca 2020 r.
Na wykonanie badań okresowych jest 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (początkowo było to 60 dni). Wydłużono także czas na wykonanie badań kontrolnych i wstępnych.

Nowe zasady wykonywania badań wstępnych i kontrolnych
Jeżeli pracownik wraca do pracy po niezdolności do pracy dłuższej niż 30 dni, musi wykonać kontrolne badania lekarskie, które potwierdzą zdolność do wykonywania pracy. Mówi o tym art. 229 par. 2 Kodeksu pracy.
Badanie odbywa się w godzinach pracy, a za czas na nie poświęcony przysługuje wynagrodzenie. (Pracownik ma także prawo do zwrotu kosztów podróży, jeżeli musi udać się na badania do innej miejscowości.) Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania pracy przez pracownika, który nie posiada orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy.