Lek na cholesterol o nazwie Pravator zostaje wycofany z dystrybucji na polskim rynku, co oznacza, że nie będzie on dłużej dostępny w aptekach. Innym lekiem, który obecnie nie jest już dostępny w polskich aptekach jest Mytelase. Tabletki zawierające chlorek ambenoniowy zwiększały stężenie acetylocholiny w zakończeniach nerwowych. Ten mechanizm zwiększał przewodnictwo nerwowe i skurcz mięśni. Lek był stosowany u osób chorujących na miastenię
Oba leki dostępne są na receptę. W sprawie kontynuacji leczenia pacjent musi skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Specjalista może zmienić stosowany w terapii lek, ale jeśli zadecyduje o kontynuacji leczenia lekiem Mytelase, to ma możliwość sprowadzenia preparatu z Francji, Czech lub Szwecji, gdzie lek nadal jest dostępny.
Te leki zostały wycofane przez GIF - zobacz listę
Wykaz aktualizujemy o najnowsze pozycje. W galerii znajdziesz nazwy leków, numery wycofanych serii oraz daty ważności. W wykazie znajdują się leki wycofane z obrotu od części do 2021 roku do sierpnia 2022.
Leki wycofane z obrotu - jak zapada decyzja? W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produkt leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu go z obrotu. Decyzja może być również podjęta na wniosek podmiotu odpowiedzialnego w związku z decyzją własną, na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, w przypadku gdy stosowanie produktu leczniczego wywołuje ciężkie niepożądane działanie oraz na wniosek Ministra Zdrowia lub Prezesa Urzędu w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego.
