- Jesteśmy w trakcie przygotowywania pism do wszystkich szpitali, zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) w regionie. Z myślą o pacjentach, chcemy skontaktować się z nimi i określić zasady naszej współpracy w zakresie tej Sieci – powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Które szpitale, w jakim SOLO
W wykazie KSO znalazły się następujące szpitale z województwa:
- z Bydgoszczy - Centrum Onkologii, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, Szpital MSWiA, Szpital Uniwersytecki nr 1, Szpital Uniwersytecki nr 2, 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką
- z Grudziądza – Regionalny Szpital Specjalistyczny
- z Inowrocławia - Szpital Wielospecjalistyczny
- z Torunia - Specjalistyczny Szpital Miejski, Wojewódzki Szpital Zespolony
- z Włocławka - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.
W ramach KSO, to bydgoskie CO będzie nadzorowało leczenie onkologiczne w regionie, bo ma w Sieci najwyższy poziom referencyjności. Jest Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Onkologicznego SOLO III a to oznacza, że w zakresie tego leczenia oferuje – jako jedyna placówka w województwie - chemioterapię i inne metody leczenia systemowego, leczenie zabiegowe i radioterapię.
Z kolei Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO II – a takie szpitale, w ramach KSO w regionie przeważają – mają dwa obszary leczenia onkologicznego, a więc chemioterapię i inne metody leczenia systemowego oraz leczenie zabiegowe. Natomiast Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO I - ma jeden obszar leczenia onkologicznego, czyli chemioterapię i inne metody leczenia systemowego (szpital w Inowrocławiu i we Włocławku), albo leczenie zabiegowe (szpital MSWiA).
Na liście KSO zabrakło Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Dlaczego?
- W zakresie naszej działalności medycznej nie znajduje się leczenie onkologiczne stąd też nie zabiegaliśmy o ulokowanie naszej placówki w KSO – odpowiedziała Anna Siwiec, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. I podkreśliła: - Natomiast wyróżniają nas unikalne procedury kardiologiczne i rehabilitacyjne, nowoczesne leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe. Rodzi się u nas najwięcej dzieci w regionie, w 2023 roku było ich 1779. Zapewniamy kompleksowość leczenia, mamy bogate zaplecze diagnostyczne i rehabilitacyjne. Mocnymi punktami szpitala jest profesjonalnie wykształcony personel medyczny, sprzęt wysokiej jakości i dostęp do wielu specjalistów - wymienia rzecznik.
Szpital ten – który rocznie hospitalizuje około 15 tys. pacjentów, ma 11 oddziałów, 16 zakładów i pracowni oraz 15 poradni specjalistycznych – ma być przekazany Politechnice Bydgoskiej, która od października tego roku ruszy z medycyną. - Jesteśmy dobrej myśli i liczymy na to, że najpóźniej w sierpniu, proces zmiany podmiotu tworzącego szpital, będzie zakończony – powiedział dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej.
Prorektor odniósł się też do tego, że Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy zabrakło w KSO. - Sytuacja ta w żaden sposób nie wpłynie na poziom edukacji naszych studentów medycyny. W tym bardzo dobrze funkcjonującym szpitalu, będzie odbywać się tylko część zajęć dydaktycznych a cały nasz proces kształcenia opiera się też o pozostałe szpitale w regionie, które podpisały z nami umowy. Przypomnę, że wśród nich jest m. in. bydgoskie Centrum Onkologii, które w zakresie leczenia onkologicznego jest liderem w kraju.
Wkrótce konkurs, na 5,5 mld zł
Rozporządzenie, które określa kryteria kwalifikacji szpitali do KSO weszło w życie 24 lipca 2024 roku. Wkrótce – dla tych placówek – Ministerstwo Zdrowia ogłosi konkurs na onkologię. Na blisko 5,5 mld zł. Są to środki z KPO.
Lista szpitali – w ramach tej Sieci – ma być aktualizowana co 2 lata. - Sama kwalifikacja do SOLO nie wpłynie na poziom finansowania szpitali przez NFZ – zapewniono w Ministerstwie Zdrowia. - Pozwoli jednak, po ocenie wskaźników jakości opieki onkologicznej przypisać im współczynniki korygujące, które będą motywowały do realizacji opieki onkologicznej najwyższej jakości. Niezależnie od poziomu SOLO.
Szpitale, których nie zakwalifikowano do SOLO, będą mogły realizować onkologiczne świadczenia zabiegowe do 1 kwietnia 2025 roku.
