
Lekarze każdego roku przypominają i apelują - zbierajmy tylko te grzyby, co do których mamy stuprocentową pewność, że są jadalne. Jeśli takiej nie mamy, a mimo to zebraliśmy grzyby, warto udać się zasięgnąć opinii eksperta sanepidu - szczegółowe informacje na temat dyżurów można znaleźć na stronie internetowej sanepidu. Porady są darmowe.
Na zdjęciu kuzynki Aleksandra Furmanowicz i Paulina Bartkiewicz na grzybobraniu.
W galerii zdjęć na dalszych slajdach galerii prezentujemy fotografie najbardziej trujących grzybów, jakie można znaleźć w polskich lasach. Nigdy nie zbieraj tych gatunków. Ich spożycie może skończyć się zatruciem pokarmowym, uszkodzeniem wątroby, a nawet zgonem ►

Strzępiak (włókniak) ceglasty (mylony jest z jadalną wieruszką tarczowatą)
W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski opisano wiele jego stanowisk. Jest częsty.
► Gdzie i kiedy można go znaleźć? Rośnie od końca maja do początku października, w lasach, parkach miejskich, zaroślach, na ziemi, zwłaszcza pod drzewami liściastymi – bukami, dębami i lipami, ale także pod sosną.
Grzyb toksyczny dla człowieka, powodujący nawet zatrucia śmiertelne. Zawiera dużą ilość muskaryny. Jest niebezpieczny dla grzybiarzy, którzy mogą pomylić go z gęśnicą wiosenną i wieruszką tarczowatą).
Więcej gatunków trujących grzybów ►

Muchomor plamisty
Bywa często mylony z muchomorem czerwieniejącym (Amanita rubescens) i muchomorem twardawym - grzybami jadalnymi.
► Gdzie i kiedy można go znaleźć? Spotkać go można głównie od czerwca do października w lasach liściastych, rzadziej w iglastych. Występuje pojedynczo lub w małych grupkach po kilka sztuk, zarówno na niżu, jak i w górach.
Grzyb silnie trujący. Zawiera trujące toksyny, te same co muchomor czerwony, czyli kwas ibotenowy i muscymol działające na centralny układ nerwowy.
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego połączone z wymiotami i biegunką. Osoba po spożyciu grzyba odczuwa pobudzenie podobne do upojenia alkoholowego połączone z halucynacjami mieszanymi na przemian z radością i napadem szału. Pojawiają się drgawki i zaburzenia wzrokowe po czym następuje senność i utrata przytomności. Stan ten prowadzi do śmierci. W przypadku zatrucia należy jak najszybciej doprowadzić do wypróżnienia żołądka z treści pokarmowej i wezwać pomoc lekarską.
Więcej gatunków trujących grzybów ►

Krwistoborowik szatański
W Polsce jest to bardzo rzadki, wymierający i znajduje się pod ochroną.
► Gdzie i kiedy można go znaleźć? Rośnie w ciepłych lasach liściastych, zwłaszcza pod dębami i bukami, preferuje gleby wapienne. Owocniki wytwarza od lipca do września.
Grzyb trujący, szczególnie w stanie surowym. Zjedzenie owocników powoduje ciężkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Z grzyba wyizolowano muskarynę, ale ilości zawarte w owocnikach są przypuszczalnie zbyt małe, by odpowiadać za toksyczny efekt spożycia borowików szatańskich. Stosunkowo niedawno opisano obecność glikoproteiny o nazwie bolesatyna, mogącej mieć toksyczne działanie.
Więcej gatunków trujących grzybów ►
Więcej gatunków trujących grzybów ►