Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami w Bydgoszczy. Stereotypy łamią i ci, którzy prace dają, i ci, którzy jej szukają

Dorota Witt
Dorota Witt
Podczas targów osoby szukające pracy (zarówno tej pierwszej, jak i kolejnej: lepszej, bardziej wymagającej) mogły nie tylko zapoznać się z propozycjami firm z regionu i zaprezentować swoją ofertę potencjalnym pracodawcom, nawiązując z nimi bezpośredni kontakt, ale i skorzystać z konsultacji ze specjalistami Fundacji Aktywizacja, m.in., doradcą zawodowym i psychologiem. W wydarzeniu brali udział również eksperci z bydgoskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Podczas targów osoby szukające pracy (zarówno tej pierwszej, jak i kolejnej: lepszej, bardziej wymagającej) mogły nie tylko zapoznać się z propozycjami firm z regionu i zaprezentować swoją ofertę potencjalnym pracodawcom, nawiązując z nimi bezpośredni kontakt, ale i skorzystać z konsultacji ze specjalistami Fundacji Aktywizacja, m.in., doradcą zawodowym i psychologiem. W wydarzeniu brali udział również eksperci z bydgoskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tomasz Czachorowski
Udostępnij:
W Bydgoszczy odbyły się Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwszy raz stacjonarnie po okresie ograniczeń związanych z pandemią. - To ważne, że mogliśmy się spotkać, bo pandemia zmieniła wiele na rynku pracy - mówią organizatorzy z Fundacji Aktywizacja.

Zobacz wideo: Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami w Bydgoszczy

Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami odbyły się 7 października w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami w Bydgoszczy

- Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami organizowane przez Fundację Aktywizacja to wydarzenie niezwykle ważne. Zmiany, które zaszły w naszej rzeczywistości przez ostatnie półtora roku zapewne nieodwracalnie odmieniły spojrzenie na pracę i funkcjonowanie wielu firm. Stwarza to wiele nowych możliwości dla poszukujących i oferujących pracę, zamykając jednocześnie stare utarte schematy - mówi Michał Świerczyński, specjalista ds. rynku pracy w bydgoskim oddziale Fundacji Aktywizacja. Organizacja działa od ponad 30 lat, od początku wspiera osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

Podczas targów osoby szukające pracy (zarówno tej pierwszej, jak i kolejnej: lepszej, bardziej wymagającej) mogły nie tylko zapoznać się z propozycjami firm z regionu i zaprezentować swoją ofertę potencjalnym pracodawcom, nawiązując z nimi bezpośredni kontakt, ale i skorzystać z konsultacji ze specjalistami Fundacji Aktywizacja, m.in., doradcą zawodowym i psychologiem. W wydarzeniu brali udział również eksperci z bydgoskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kogo trzeba silniej przekonywać do tego, że osoba z niepełnosprawnością jest wartościowym, kompetentnym pracownikiem - pracodawców czy... samych zainteresowanych podjęciem pracy?

- Targi są okazją do tego, by w pewnym stopniu wskazać potrzebę zwiększenia wśród pracodawców społecznej odpowiedzialności biznesu i podziękować tym, którzy gotowi są zatrudniać pracowników z niepełnosprawnościami, wykorzystując ich wiedzę i doświadczenie. Bo jest w tym zakresie dobrze, pracodawcy otwierają się na osoby z niepełnosprawnościami, ale zawsze może być lepiej - mówi Michał Świerczyński. - Z drugiej strony chodzi o to, by pokazać osobom z niepełnosprawnościami, że mają szeroki wybór, że wcale nie muszą zawężać swoich poszukiwań do zajęć, które stereotypowo kojarzą nam się z nimi. Utarło się bowiem, że wykonują proste prace, np. w firmach sprzątających czy ochroniarskich albo w magazynach. Tymczasem coraz więcej osób z niepełnosprawnościami zdobywa dobre wykształcenie i szerokie kompetencje, w popandemicznej rzeczywistości, kiedy to pracodawcy przekonali się do pracy zdalnej, otwierają się przed nimi dodatkowe, nowe możliwości.

Gdzie mogą znaleźć pracę osoby z niepełnosprawnością?

W targach wzięły udział firmy z regionu, szukające osób do pracy w naszym mieście i okolicach, w tym takie, które mają zagraniczny kapitał, w Bydgoszczy swoje oddziały, jak np. Ikea. Były wśród nich zarówno firmy z otwartego rynku pracy, jak i zakłady pracy chronionej. Pracodawcy z różnych branż – poszukujących zarówno personelu podstawowego, jak również specjalistów.

Co ważne, na przeciw oczekiwaniom pracodawców wychodzi Fundacja Aktywizacja. Kiedy okazuje się, że umiejętności osoby szukającej pracy nie doganiają zmian na rynku pracy, specjaliści z fundacji mogą pomóc w ich uzyskaniu poprzez organizację szkoleń i staży. Targi to też okazja, by takie zapotrzebowanie zgłosić.

  • Udział w wydarzeniu był dla szukających pracy bezpłatny.
  • Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami to wydarzenie cykliczne.
  • Ze specjalistami z bydgoskiego oddziału Fundacji Aktywizacja można się skontaktować mailowo: bydgoszcz@aktywizacja.org.pl, osobiście: ul. Jagiellońska 103 (VI piętro) lub telefonicznie: 512 289 199.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie