
Szparagi działają moczopędnie dzięki zawartości asparaginy. Po szparagi powinny sięgnąć osoby z wysokim ciśnieniem krwi oraz z chorobami układu krążenia i serca. Działanie moczopędne pozwala na pozbycie się nadmiaru wody i soli z organizmu. Asparagina to aminokwas, który zawiera kwas d-asparaginowy, a ten pełni znaczącą rolę w produkcji testosteronu, który u mężczyzn decyduje o prawidłowej kondycji seksualnej, wzmacnia i wydłuża czas erekcji, poprawia jakość spermatogenezy i wspiera rozwój masy mięśniowej.
Tak jeszcze działają szparagi ►►►

Szparagi naturalnym probiotykiem
Szparagi to warzywo nazywane naturalnym probiotykiem, a ich spożywanie pobudza działanie "dobrej" flory bakteryjnej w jelitach. Włączenie szparagów do diety wskazane jest osobom cierpiącym na schorzenia żołądkowo-jelitowe.
Tak jeszcze działają szparagi ►►►

Obierać czy nie?
Witaminy zawarte w szparagach (C i E) poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci, a z kolei składniki mineralne (wapń i fosfor) wzmacniają zęby i kości oraz zapobiegają rozwojowi osteoporozy.
Warto wiedzieć: Zielone szparagi nie wymagają obierania, ale trzeba odłamać ich zdrewniałe końcówki. Białe szparagi należy obrać i odciąć twardą końcówkę.
Kto nie powinien jeść szparagów? ►►►

Kto nie powinien jeść szparagów?
Szparagów powinny unikać osoby cierpiące na kamicę nerkową i dnę moczanową - szparagi zawierają puryny, a te powodują gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie.