1570: król Zygmunt II August określił sposób wyboru burmistrza, rady miejskiej i ławników w Bydgoszczy. Corocznie w dniu 3 lutego na zebraniu wszystkich mieszczan miano wybierać 16 kandydatów, z których starosta wyznaczać miał burmistrza i 5 rajców. Po wyborze rady miejskiej na zebraniu mieszczan obierano 16 kandydatów, spośród których rada miejska wyznaczała 8 ławników.
1812: przez Bydgoszcz przejechał Napoleon szykujący się do wojny z Rosją. Według niektórych źródeł zatrzymał się w zajeździe przy II śluzie przy obecnej ul. Grottgera, gdzie wznosi się wysokościowiec Nordic Heaven, według innych - w narożnym budynku u zbiegu ulic Wierzbickiego i Podgórnej. Informacje te nie są jednak pewne.
1908: do Krakowa wyjechała na manifestacje patriotyczne pierwsza zbiorowa wycieczka bydgoszczan prowadzona przez wydawcę „Dziennika Bydgoskiego”, Jana Teskę. Jej uczestnicy złożyli wieniec pod pomnikiem Mickiewicza i weszli na Kopiec Kościuszki.
1929: po południu samochód wyjeżdżający z ul. Pomorskiej z impetem uderzył w bok tramwaju jadącego ul. Dworcową. Winę za zdarzenie ponosił… posterunkowy policjant, który pokazał kierowcy samochodu znak, że droga jest wolna.
1936: w sali Resursy Kupieckiej przy rekordowym zainteresowaniu kibiców w towarzyskim meczu bokserskim Astoria Bydgoszcz zremisowała z Gryfem Toruń 8:8.
1946: Państwowe Zjednoczenie Przemysłu Piwiarsko-Słodowniczego w Bydgoszczy w związku z obchodami 600-lecia miasta otworzyło na pl. Wolności duży kiosk w kształcie beczki piwa, w którym sprzedawano ten właśnie napój oraz lemoniadę.
1959: odbyło się pierwsze statutowe walne zebranie Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego założonego na początku 1959 roku. Datę 7 czerwca uznaje się za początek działalności towarzystwa posiadającego wówczas 128 członków. Prezesem został prof. Eugeniusz Domański.
1963: na ulicach Bydgoszczy pojawił się podczas eksperymentalnych jazd pracowników MZK pierwszy tramwaj zwany przegubowym. Jego wejście do ruchu wymagało uzyskania licznych atestów. Bydgoszcz była trzecim miastem w Polsce po Warszawie i Katowicach, które otrzymało tak nowoczesny tabor.
1968: oddano do użytku budynki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa przy ul. Markwarta. W tej formie służyły one bydgoszczanom przez pół wieku. Obecnie w budynkach po pogotowiu mieści się Centrum Reumatologii i Rehabilitacji.
1975: w amfiteatrze Zawiszy wystąpił znany i popularny wówczas w Polsce węgierski zespół rockowy Gemini.
1992: w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo odbył się bydgoski ingres nowo powołanego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, Henryka Muszyńskiego, byłego biskupa włocławskiego.
1999: do Bydgoszczy przybył Jan Paweł II. Był to drugi dzień 85. papieskiej pielgrzymki, szóstej wizyty w ojczyźnie w roli zwierzchnika Kościoła. Papież przyleciał wtedy do Bydgoszczy z Lichenia śmigłowcem. Na lotnisku w Bydgoszczy, na którym zgromadziło się ponad 600 tys. ludzi znalazł się o godz. 9.40. Z lądowiska do wybudowanego specjalnie ołtarza przewieziony został samochodem. Podczas homilii wspomniał m.in. cierpienia bydgoszczan w okresie II wojny światowej, przywołał postać bydgoskiego duszpasterza biskupa Michała Kozala, męczennika z Dachau. Podczas mszy Jan Paweł II dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, a władze miasta obdarzyły go tytułem Honorowego Obywatela Bydgoszczy.
