Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taka historia zobowiązuje

Marek Wojciekiewicz
Rozmowa ze Zbigniewem Laskiem, wieloletnim sołtysem Siemkowa - niewielkiej, bardzo malowniczej wsi w powiecie świeckim, która istnieje już ponad siedemset lat.

Rozmowa ze Zbigniewem Laskiem, wieloletnim sołtysem Siemkowa - niewielkiej, bardzo malowniczej wsi w powiecie świeckim, która istnieje już ponad siedemset lat.<!** Image 2 align=none alt="Image 198752" sub="Zbigniew Lasek (na zdjęciu z lewej) - sołtys niezwykłej wsi z 700-letnią tradycją / fot. Marek Wojciekiewicz">

Wieś z taką tradycją to dla sołtysa ogromne wyzwanie, jak daję sobie Pan z tym radę?

Mam nadzieję, że nie najgorzej, skoro mieszkańcy od 16 lat akceptują to, co robię i w wyborach od 1996 roku głosują na mnie. Rzeczywiście, Siemkowo to wieś z bardzo bogatą przeszłością. Pierwsze wzmianki datowane są na 1310 rok, dlatego dwa lata temu uroczyście obchodziliśmy okrągłe urodziny wsi. Podczas tych obchodów w centrum wsi wmurowaliśmy tablicę pamiątkową, w której zawarte są najważniejsze fakty z jej historii.

Czy w Siemkowie jest jeszcze dużo śladów z czasów najdawniejszych i tych nieco bliższych.

Nazwa naszej wsi pochodzi od zdrobnienia imienia Siemko. To był rycerz, którego król obdarował dobrami ziemskimi w tym rejonie. Śladów jest sporo, na przykład mamy tutaj 27 drzew, które są uznane jako pomniki przyrody, najstarszy dąb, zdaniem dendrologów, może pochodzić jeszcze z czasów, gdy żył ów rycerz Siemko. Budynek szkoły podstawowej, to pozostałości po dawnym dworze, może przyjdzie kiedyś czas, że wróci do dawnej świetności. W XIX wieku działały u nas cegielnia i gorzelnia. Co jakiś czas odnajdują się jakieś pamiątki po dawnych właścicielach i mieszkańcach wsi. Ostatnio odnalazła się płyta nagrobna z nazwiskiem Holzendorff, to byli ostatni właściciele majątku ziemskiego Siemkowo. Losy Niemców i Polaków w naszej wsi splatały się przez wiele lat. Na przykład w okresie międzywojennym wieś zamieszkiwało po 16 rodzin polskich i niemieckich, było to sąsiedztwo, które do końca lat trzydziestych uznać można za zgodne i przynoszące korzyści obu narodowościom. Niestety, wybuch II wojny światowej wywrócił to wszystko do góry nogami, ale to jest już opowieść na inną, <!** reklama>długą rozmowę.

Jaką wsią jest obecnie Siemkowo?

Zmiany są duże, jednak aktywność mieszkańców jest nadal ponadprzeciętna. Rolnictwo już nie jest głównym źródłem utrzymania mieszkańców, większość z nich dojeżdża do pracy w firmach ulokowanych w okolicach Świecia, wielu prowadzi własne przedsiębiorstwa. Przez wiele lat Siemkowo trafiało na łamy gazet przy okazji goszczenia przez naszych mieszkańców Polaków z Białorusi. Dzięki inicjatywie Towarzystwa Rozwoju Gminy Lniano nasi rodacy zza wschodniej granicy mogli u nas odpoczywać i zwiedzać kraj swoich przodków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!