MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taka będzie płaca minimalna w 2024 roku. Ile od 1 stycznia musi płacić pracodawca?

sier
Stawki płacy minimalnej, które zaproponował rząd na 2024 rok powinny zadowolić wiele osób pobierających najniższe wynagrodzenie. Nieco miej zadowoleni są pracodawcy, którzy na podwyżki będą musieli wyłożyć grube miliardy złotych. Ile wyniesie pensja minimalna w 2024 roku? Oto szczegóły i kwoty. Przejdź dalej, by przeczytać. >>>>
Stawki płacy minimalnej, które zaproponował rząd na 2024 rok powinny zadowolić wiele osób pobierających najniższe wynagrodzenie. Nieco miej zadowoleni są pracodawcy, którzy na podwyżki będą musieli wyłożyć grube miliardy złotych. Ile wyniesie pensja minimalna w 2024 roku? Oto szczegóły i kwoty. Przejdź dalej, by przeczytać. >>>>Michał Sierek
Dobra wiadomość dla osób, które otrzymują minimalne wynagrodzenie - w 2024 roku szykuje się dość duża podwyżka płacy minimalnej. Rząd do 15 września musi opublikować odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Podobnie jak w 2023 pensja minimalna, którą pobiera ponad 3,5 miliona osób, zostanie podwyższona dwa razy w ciągu roku. Pracodawcy będą mu sieli wyłożyć na to sporo pieniędzy. Oto kwoty, które zaproponował rząd.

Negocjacje w RDS w sprawie płacy minimalnej - bez rezultatu

Jak informowaliśmy, w ostatnim czasie propozycją podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku zajmowała się Rada Dialogu Społecznego. Podobnie jak w poprzednich latach strony pracodawców i związkowa nie doszły do porozumienia w kwestii podwyżki. Pracodawcy argumentowali między innymi, że wysokość płacy minimalnej powinna być zależna od regionu, w którym jest płacona, ponieważ inne są koszty życia np. w rejonie Warszawy, a inne w miejscowościach oddalonych od dużych miast w innych rejonach kraju.

Płaca minimalna 2024 - będzie dwukrotna podwyżka

Brak porozumienia oznacza, że decyzję w sprawie wysokości pensji minimalnej w 2024 roku podejmie Rada Ministrów. Nie może ona jednak już zaproponować kwoty niższej, niż ta przesłana Radzie Dialogu Społecznego. A ta jest bardzo korzystna dla pracujących, ponieważ zakłada podwyżkę na niespotykanym dotąd poziomie.

Przypomnijmy, że jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105 procent, ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej (od dnia 1 stycznia i od 1 lipca). Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia drugi rok z rzędu. To oznacza, że płaca minimalna również w 2024 roku będzie podniesiona dwukrotnie. Jakie stawki ma zamiar wprowadzić rząd?

Pensja minimalna w przyszłym roku - oto kwoty

  • Płaca minimalna w Polsce od stycznia 2024 roku ma wzrosnąć do 4242 złotych brutto, a od lipca 2024 do 4300 złotych brutto - takie stawki zaproponowała Rada Ministrów.
  • Zgodnie z propozycją rządu, minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2024 roku ma wynosić 27,70 zł, a od 1 lipca - 28,10 zł.

Na informację o podwyżce płacy minimalnej czekało wielu pracowników. Zgodnie z szacunkami przedstawionymi jakiś czas temu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pensję minimalną w Polsce pobiera około 3,6 miliona osób. W obliczu rosnących cen przyszłoroczna podwyżka pozwoli wielu Polakom podreperować domowe budżety.

Jest też oczywiście druga strona tak wysokiej podwyżki. Sporo pieniędzy będą musieli przygotować na nią w swoich budżetach pracodawcy. Według szacunków podwyżki będą ich kosztować aż 35 miliardów złotych. Jak zauważa Konfederacja Lewiatan, ponad 20 mld zł trafi bezpośrednio do kieszeni pracowników, a około 15 mld zł w formie składek i podatków do budżetu państwa.

- Warto podkreślić, że tak poważne podniesienie płacy minimalnej tj. o około 18 proc. oznacza, że rośnie ona dwukrotnie szybciej niż płace w gospodarce - argumentuje Konfederacja Lewiatan.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku. Tyle teraz musi płacić twój pracodawca

Od stycznia 2023 roku netto wynosiła netto około 2710 złotych. Od lipca 2023 pensja minimalna netto wynosi około 2785 złotych.

Dla porównania, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku) w czerwcu 2023 roku wyniosło 7333,73 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski