W Polsce choroby nowotworowe są drugą co do częstotliwości przyczyną zgonów, a najczęstszą w przypadku kobiet przed 65. rokiem życia1. Badania pokazują, że nawet 90 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory jest związanych z czynnikami zewnętrznymi. Wynika to z tego, że mamy ogromny wpływ na poziom ryzyka.
Dlaczego profilaktyka jest ważna?
Dr n. med. Katarzyna Skórzewska, dyrektor medyczna przychodni specjalistycznych centrum medycznego enel-med, zaznacza, że w profilaktyce nowotworowej najważniejsza jest profilaktyka pierwotna, której celem jest wprowadzenie kompleksowych działań u zdrowych osób. Szacuje się, że około 70 proc. nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia i dietą lub występujących w otaczającym środowisku.
Dużą część z nich można eliminować i tym samym zmniejszać ryzyko zachorowania, w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać chorobom, niż je później leczyć. W kalendarzu badań profilaktycznych w kierunku nowotworów warto uwzględnić badania skriningowe (mammografię, cytologię, kolonoskopię, PSA u mężczyzn czy niskodawkową tomografię komputerową płuc), które pomagają wcześnie wykryć raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, prostaty czy płuc.
- W diagnostyce nowotworów u kobiet zastosowanie znajdują również badania obrazowe: USG narządu rodnego i USG piersi oraz rezonans magnetyczny piersi. W przypadku mężczyzn pomocne są badanie USG jąder i prostaty, a także rezonans magnetyczny prostaty - komentuje dr n. med. Katarzyna Skórzewska, dyrektor medyczna przychodni specjalistycznych centrum medycznego enel-med.
Tak możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nawet o połowę - lista
Europejski Kodeks Walki z Rakiem w 12 zaleceniach podpowiada, jak dzięki wprowadzeniu prostych zmian w przyzwyczajeniach, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy nawet o 50 proc. Jak zmienić swoje przyzwyczajenia? Pokazujemy na kolejnych zdjęciach w poniższej galerii.
