https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tablice rejestracyjne do wymiany [kalendarium "Expressu"]

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl
Co wydarzyło się w Bydgoszczy 29 grudnia przed laty? Przeczytacie o tym w naszym krótkim kalendarium.

2 stycznia 1377 roku po ranach odniesionych w czasie oblegania Złotoryi książę Kaźko zwany Słupskim został przewieziony na zamek bydgoski, gdzie umarł. Bezpotomna śmierć władcy sprawiła, że miasto stało się znowu własnością króla Polski.

2 stycznia 1919 roku
powstańcy wielkopolscy po zajęciu Szubina dotarli do przedmieść Bydgoszczy. Po kontrataku niemieckim zostali odrzuceni, drugi raz zbliżyli się od strony Łabiszyna dopiero 8 stycznia. Do bezpośredniego ataku na garnizon niemiecki w Bydgoszczy nie doszło z uwagi na obawy dowódców powstania, iż Bydgoszcz mogłaby ze względu na przewagę Niemców stać się... bastionem ich obrony.

2 stycznia 1957 roku
„zgodnie z potrzebami zaopatrzenia społeczeństwa” Bydgoskie Przedsiębiorstwo Aptek uruchomiło punkt skupu i sprzedaży leków zagranicznych w lokalu przy ul. Chodkiewicza 42, który miał być lokum czasowym. Docelowo proceder ten miał być prowadzony w remontowanej aptece przy ówczesnej ul. Czerwonej Armii 14.

Przeczytaj też: Tak rodziły się "kulturalne sylwestry" po bydgosku

Tego samego dnia rozpoczęła w Bydgoszczy działalność sieć kolektur Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizator Sportowy, przyjmująca zakłady na kupony Toto-Lotka i zakładów piłkarskich.

Również tego dnia, niewiele ponad miesiąc po tzw. wydarzeniach z 18 listopada, kiedy to spalono zagłuszarkę zagranicznych rozgłośni radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego, rozpoczął się proces 16 młodych bydgoszczan oskarżonych o chuligańskie wybryki.

2 stycznia 1959 roku
ukazał się pierwszy numer popularnej przez wiele lat bydgoskiej popołudniówki „Dziennik Wieczorny”. W 1993 „Dziennik” stał się gazetą poranną, w 2000 weekendowym dodatkiem do „Gazety Pomorskiej”, a w 2001 został zlikwidowany.

2 stycznia 1978 roku
rozpoczęła się wielka akcja wymiany tablic rejestracyjnych wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Bydgoszczy. Jej koniec wyznaczono na 30 czerwca 1979 roku.

Polub "Express" na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski