Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubińska "žjedynka" ma 100 lat

Iwona Matusiak
Przez wiek szkołę ukończyła rzesza uczniów, z placówką związanych było też wielu nauczycieli i rodziców, ten rok jest dla nich czasem wspomnień.

Przez wiek szkołę ukończyła rzesza uczniów, z placówką związanych było też wielu nauczycieli i rodziców, ten rok jest dla nich czasem wspomnień.<!** Image 2 align=none alt="Image 210288" sub="Tak wyglądała „jedynka” w 1913 roku, której budynek był uznawany za ozdobę miasta. Dziś wielu z nas po latach edukacji ma swój własny obraz szkoły / fot. Archiwum">

- Nowy budynek szkoły jest ozdobą miasta. Posiada 10 pomieszczeń klasowych, środki nauczania, pokój rektora i pokój nauczycielski oraz piękne, przyjemne mieszkanie dla rektora oraz podobne dla nieżonatego nauczyciela oraz woźnego - przeczytać można o „jedynce” z niemieckiego dokumentu, opisującego otwarcie szkoły sto lat temu, 13 listopada 1913 roku.

Tak zaczęła się historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie, której pierwszym rektorem był Sonnemann. Wolność i utworzenie polskiej szkoły społeczeństwo Szubina zawdzięcza powstańcom wielkopolskim na początku 1919 roku. W 1929 roku szkoła otrzymała imię Króla Władysława Jagiełły, uczęszczały do niej dzieci z miasta i pobliskich wsi: Szubin Wieś, Szubin Zamek, Smolniki i Łachowo.

Pierwszym po odzyskaniu niepodległości kierownikiem szkoły polskiej był od 1919 roku Leon Tylczyński, po nim Jan Reimer, Dominik Sołtysik, ponownie Jan Reimer i Feliks Baryżewski. Początkowo w placówce uczyło tylko trzech nauczycieli. Po II wojnie światowej szkoła ponownie zaczęła działać 12 lutego 1945 roku, obowiązki kierownika pełnił Józef Nowicki, od 1947 roku był to Bolesław Graba. Placówka powoli się rozwijała i przyjmowała coraz więcej uczniów, w 1960 roku było ich aż 1017. W tym samy czasie placówką zaczyna kierować Zygmunt Markocki. Dwa lata później część dzieci przeniosła się do nowej Szkoły Tysiąclecia, rok później kierownikiem został Józef Krzyżanowski. Od 1966 roku szkoła funkcjonuje jako ośmioklasowa szkoła podstawowa, a nowym kierownikiem zostaje Eugeniusz Cemel.

W 1973 „jedynka” przeszła remont, otwarto również „Miasteczko komunikacyjne” przy ulicy Dworcowej. W ramach obchodów XXX-lecia Ludowego Wojska Polskiego, szkole nadano imię I Armii Wojska Polskiego. W 1981 roku dyrektorem zostaje Aurelia Kaszewska. Do 4 stycznia 1982 roku zajęcia zostają zawieszone z powodu stanu wojennego. W tym samym roku, jesienią podjęto uchwałę dotyczącą rozbudowy szkoły, a trzy lata później zawiązał się Komitet Budowy Sali Gimnastycznej.

W 1988 roku nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę sali gimnastycznej. Mury nowego segmentu szkoły postawiono w 1990 roku, przekazanie do użytku miało miejsce w 1992 roku, wtedy też szkoła powróciła do dawnego imienia Króla Władysława Jagiełły. Od 1997 roku „jedynką” kierował Maciej Leciejewski, od 1999 roku szkoła funkcjonuje jako sześcioletnia szkoła podstawowa. W 2006 roku rozpoczęła się budowa Hali Widowiskowo-Sportowej przy „jedynce”, którą otwarto w 2007 roku. Dwa lata później szkoła ma już boisko wielofunkcyjne. <!** reklama>

W styczniu szkoła rozpoczęła uroczyste obchody 100-lecia.

- W maju planujemy Festyn Rodzinny „Jedynka to rodzinka”, w czerwcu Dzień Dziecka pod hasłem „Zabawy sportowe minionego stulecia”, a we wrześniu wystawę plenerową na rynku, na którą cały czas zbieramy zdjęcia i pamiątki - mówi Małgorzata Junyk, dyrektor od 2009 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!