Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczne płuca pociemniały. Jakość powietrza w Bydgoszczy jest zła! [zdjęcia, wideo]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Po dwóch tygodniach pobytu w Bydgoszczy sztuczne płuca, które 30 stycznia stanęły przy ul. Gdańskiej, drastycznie zmieniły kolor na ciemnoszary.
Po dwóch tygodniach pobytu w Bydgoszczy sztuczne płuca, które 30 stycznia stanęły przy ul. Gdańskiej, drastycznie zmieniły kolor na ciemnoszary. Tomasz Czachorowski
Instalacja sztucznych płuc 30 stycznia br. stanęła w centrum Bydgoszczy w ramach kampanii „Zobacz, czym oddychasz” organizowanej przez Polski Alarm Smogowy. Niestety, pokazała, że jakość powietrza w Bydgoszczy jest fatalna.

Model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze, przez dwa ostatnie tygodnie stał przed Bydgoskim Centrum Finansowym przy ul. Gdańskiej. Z tyłu na instalacji umieszczono wentylatory, które przepuszczają przez sztuczne płuca powietrze, co sprawia, że płuca “oddychają”. Cząsteczki, które osiadają na tej materii, osadzają się też w naszych płucach.

Wyniki w Bydgoszczy nie są optymistyczne. Gdy dwa tygodnie temu sztuczne płuca przyjechały do nas były śnieżnobiałe, teraz drastycznie zmieniły kolor na ciemnoszary. W piątek (12 lutego) Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy i grupa Stop Smog Miedzyń podsumowały akcję.

Zobacz, jak po dwóch tygodniach pobytu w Bydgoszczy zmieniły się sztuczne - przejdź do galerii.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę mieszkańców na problem smogu. Dzięki sztucznym płucom bydgoszczanie mogli zobaczyć czym oddychają w okresie grzewczym - mówi Kamila Gawrońska-Dickson ze Stowarzyszenia Bydgoski Alarm Smogowy. - W Bydgoszczy główną przyczyną smogu są przydomowe piece na węgiel i drewno. Odpowiadają średnio za 66 proc. emisji pyłu zawieszonego PM10. W mieście jest ponad 23 tys. pieców do wymiany, w tym 7 tys. w posiadaniu miasta, w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Rocznie likwidowanych jest około 300 pieców. Według uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego do 1 stycznia 2024 roku trzeba zlikwidować wszystkie bezklasowe piece i dostosować kominki do norm Eko-projektu.

Zła jakość powietrza w Bydgoszczy - postulaty Bydgoskiego Alarmu Smogowego i grupy Stop Smog Miedzyń

Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy oraz inicjatywa Stop Smog Miedzyń przedstawiły też postulaty, których realizacja ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. Wśród nich są:

  • Sporządzenie przez miasto planu likwidacji 7 tys. tzw. kopciuchów w mieszkaniach należących do miasta oraz na osiedlach baraków komunalnych i socjalnych.
  • Zapewnienie przez miasto 100-procentowych dopłat oraz programów osłonowych do zwiększonych kosztów ogrzewania dla najuboższych mieszkańców, znajdujących się pod opieką MOPS-u.
  • Wystąpienie o montaż dodatkowych 4 czujników GIOŚ na terenie Bydgoszczy.
  • Przygotowanie przez miasto kampanii informacyjnej dotyczącej konieczności likwidacji starych pieców do 2024 r.

- Proponujemy też szereg zmian w miejskim programie dofinansowania do wymiany pieców - mówi Alina Rybka z Bydgoskiego Alarmu Smogowego. - Zgłaszają się do nas mieszkańcy, którzy informują o problemach z programem. Wielu z nich ubiegało się o dotację, lecz na koniec jej nie otrzymało lub nie decydowało się na aplikowanie ze względu na poziom skomplikowania procedury. Osoby te sygnalizują niepotrzebną biurokrację oraz nierealistyczne terminy. Przykładowo osoba, która składa wniosek we wrześniu ma zaledwie 2 miesiące na realizację wymiany pieca oraz 7 dni na rozliczenie inwestycji. Dużym utrudnieniem jest też ograniczona możliwość składania wniosków dla inwestycji kompleksowych „zero węgla w budynku”. Aplikanci mają zaledwie 6 tygodni na złożenie wniosku, pomiędzy 15 listopada a 30 grudnia.

Zła jakość powietrza w Bydgoszczy - w mieście pojawią się banery zachęcające do wymiany starych kotłów

Stąd Bydgoski Alarm Smogowy i grupa Stop Smog Miedzyń, po konsultacji z prawnikami, proponują uproszczenia procedur, np. wprowadzenie możliwości składania wniosków przez cały okres roku kalendarzowego z opcją realizacji wynoszącą 12 miesięcy od dnia podpisania umowy (takie rozwiązanie, stosowane z powodzeniem w innych gminach, jest możliwe dzięki zapisaniu środków budżetowych w wieloletnich prognozach finansowych) czy wydłużenie terminu z 7 dni do 30 na rozliczenie kosztów inwestycji.

Społecznicy w ramach programu „Antysmogowy Pakiet Startowy dla Bydgoszczy” organizują kampanię informacyjną dotyczącą konieczności likwidacji tzw. kopciuchów do końca 2023 roku. W tym celu w 30 lokalizacjach w Bydgoszczy na najbardziej zanieczyszczonych osiedlach zawisną banery informujące o źródłach dofinansowania do wymiany ogrzewania.

W Bydgoszczy najwyższe przekroczenia średniodobowych norm jakości powietrza występują na osiedlach: Miedzyń, Flisy, Wilczak, Górzyskowo, Babia Wieś, Wzgórze Wolności, Glinki, Wyżyny i w Śródmieściu. Problem najczęściej nasila się w miejscach z liczną starą zabudową jednorodzinną, kamienicami oraz na osiedlach baraków socjalnych, gdzie dominują piece węglowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera