Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień
Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy włączył się w działania Lokalnej Grupy Urbact „BeePathNet” mającej na celu popularyzację i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich. Grupa ta działa w ramach międzynarodowego projektu BeePathNet pn. Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie, współfinansowanego ze środków UE, w którym Polskę reprezentuje Miasto Bydgoszcz.
Obserwowane trendy zmiany klimatu, pogarszający się stan środowiska naturalnego oraz wzmożona urbanizacja negatywnie wpływa na populacje różnych gatunków owadów. Owady zapylające są oddanymi sojusznikami człowieka. Dzięki ich działalności możemy cieszyć się owocami roślin, warzywami, czy... kawą. Ponadto pszczoły miodne dostarczają nam miód, pyłek i wosk pszczeli, szeroko wykorzystywany w kosmetyce.
Pasieka w Szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy. Kto jeszcze ma pasieki?
Szybki rozwój miast, wzmożona zabudowa, sprawiają iż co raz mniej jest w nich terenów zielonych, parków, łąk, otwartych przestrzeni rekreacyjnych. Ograniczają się więc możliwości do swobodnego bytowania pszczół. Dlatego też Szpital im. Biziela postanowił wykorzystać posiadane tereny zielone umiejscowione w zamkniętej enklawie kotłowni do stworzenia pasieki miejskiej oraz ekologicznej łąki kwietnej wraz z sadem.
Tym samym Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy dołączył do elitarnego grona instytucji, które mogą poszczycić się posiadaniem własnych pasiek. Przykładem niech będzie: Sejm RP, Kancelaria Prezydenta RP, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie czy Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
[cyt]- Z posiadanych informacji wiemy, że jesteśmy pierwszym szpitalem wspierającym pszczoły! - podsumowuje Kamila Wiecińska, specjalista ds. PR w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.
