Zobacz wideo: Bez maseczek na świeżym powietrzu? Są nowe informacje.
Szpital covidowy w Ciechocinku kończy działalność
O decyzji dotyczącej placówki covidowej oraz aktualnej sytuacji epidemicznej poinformował w środę, 12 maja wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
- W momencie, kiedy notujemy tak ogromne spadki pacjentów z dniem 15 maja szpital tymczasowy w Ciechocinku kończy swoją działalność. Ta działalność zostaje oczywiście zawieszona. Cały sprzęt, cała infrastruktura pozostaje w tym szpitalu na wypadek ewentualnej czwartej fali. Jednak liczymy, że dzięki szczepieniom do takiej sytuacji nie dojdzie - mówi wojewoda kujawsko-pomorski.
Ciechociński szpital tymczasowy został przygotowany na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo- Rehabilitacyjnego. Jego działalność rozpoczęła się na początku kwietnia br. Dla chorych przygotowano 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Zbudowano też trzy zbiorniki tlenowe - jeden 11-tonowy i dwa zapasowe 2-tonowe. Rozprowadzona została też instalacja tlenowa. Koszt całej inwestycji opiewa na kwotę 3,7 miliona złotych, nie licząc wyposażenia, które dostarczyła Agencja Rezerw Materiałowych.
Sytuacja epidemiologiczna w kujawsko-pomorskim poprawia się. Aktualnie w szpitalach przebywa 811 osób. Jak informuje wojewoda liczba zajętych respiratorów spadła poniżej 100. Pozwala to na odmrażanie służby zdrowia.
- W trakcie trzeciej fali przekroczyliśmy 210 pracujących respiratorów, wspomagających oddychanie osób przechodzących COVID-19. W tej chwili wykorzystanych jest znacznie poniżej 100. To oznacza, że jesteśmy na końcu trzeciej fali koronawirusa. Pracujemy ze sztabem kryzysowym, z dyrekcją szpitali nad odmrażaniem łóżek. Jeszcze w maju odmrozimy przeszło 1300 łóżek w naszym regionie, co pozwoli na uruchomienie zatrzymanych m.in. oddziałów internistycznych, wewnętrznych w szpitalach powiatowych, ale również oddziałów kardiologicznych czy chirurgicznych – podkreśla przedstawiciel rządu w regionie.
