Dzieciątko Jezus, Maria, Józef, Trzej Królowie to nieodzowne elementy bożonarodzeniowej szopki. Najlepiej, żeby były wykonane własnoręcznie.
<!** Image 2 align=none alt="Image 183088" sub="Fot. Iwona Matusiak/Karol Kurek">Na siódmą edycję Powiatowego Konkursu Rzeźbiarskiego „Pałucka Szopka Bożonarodzeniowa” wpłynęło 35 prac, wykonanych przez młodzież i dorosłych, zamieszkałych na terenie powiatu żnińskiego. Do konkursu zakwalifikowano 34 szopki.
- Z frekwencji jesteśmy zadowoleni, przecież zrobić szopkę nie jest łatwo. Cieszymy się, że tyle prac wpłynęło na konkurs - mówi Eugeniusz Izdebski z pracowni rzeźby, działającej przy Żnińskim Domu Kultury.
A szopki były bardzo różne, od drewnianych, słomianych, tekturowych, aż po te wykonane z makaronu. Największe uznanie wśród jury znalazły prace zrobione własnoręcznie przez dzieci.<!** reklama>
- Przeraziłem się, gdy zobaczyłem gotowe figurki zakupione gdzieś w sklepie lub w Internecie, a przecież nie o to chodzi. Szopka powinna być nawet w najmniejszym szczególe wykonana własnoręcznie - podkreśla Eugeniusz Izdebski. - W tym roku autorzy dostali pod tym względem reprymendę i mam nadzieję, że w kolejnych latach będzie lepiej. Wśród prac było wiele takich, gdzie figurki zostały wykonane na przykład z modeliny czy masy solnej - dodaje.<!** Image 3 align=none alt="Image 183089" sub="Fot. Iwona Matusiak/Karol Kurek">
Jury w składzie: Urszula Nowicka, Grażyna Jarmużkiewicz i Tomasz Gronet po naradzie przyznało nagrody. W kategorii do 12 lat wygrał Radosław Słonina, wyróżnionoKamilę Konarską, Weronikę Malak, Jakuba Muszyńskiego, Marikę Muszyńską, Wiktora Ratajczaka i Darię Błaszkiewicz. W kategorii powyżej 12 lat nagrodzono Magdalenę Grzelaczyk, Kacpra Mielcarza i Macieja Głowackiego, a wyróżnionoNatalię Wolską, Annę Betłakowską i Sandrę Płocińską. W kategorii dorosłych nagrody dostali Laura Szkatulska i Maciej Zagniński. Podziękowania za udział w konkursie otrzymali:**Mikołaj Wiśniewski, Zuzia Mroczkowska, Jakub Michalik, Weronika Mełecka, Kinga Chareńska, Natalia Muszyńska, Paulina Szebda, Patryk Makselon, Olga Broda, Julia Nowicka, Martyna Roza, Cezary Dobaczewski, Magdalena Lisiecka i Dominika Zakrzewska, Patrycja Pawełczak, Julia Górna, Bartosz Korga oraz Michalina Bocian.
Po konkursie szopki odbierane są przez właścicieli, czasami trafiają też do szkół czy do przedszkoli, by uświetnić klasowe wigilie.