Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szesnaście strzałów od początku roku. Policjanci: - To za mało!

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
36 strzałów to zdecydowanie za mało, by nauczyć się dobrze strzelać
36 strzałów to zdecydowanie za mało, by nauczyć się dobrze strzelać
Duża część bydgoskich policjantów od początku roku wystrzelała z broni służbowej nieco ponad jeden magazynek. To żałośnie mało. Niektórzy strzelają więc za własne pieniądze.

Zdecydowana większość policyjnych patroli w mieście jako broni służbowej używa niemiecko-polskich pistoletów Walther P99. Przezbrajanie wciąż trwa. To broń produkowana w Radomiu. Jest chwalona, mimo wypadku na strzelnicy w Legionowie. Parę lat temu podczas strzelania rozsypała się zaślepka iglicy, raniąc policjanta. Przeprowadzono potem przeglądy każdego egzemplarza broni w Polsce.
[break]

Nie w pistolecie jednak tkwi problem. Policjanci zaczęli się skarżyć, że zbyt rzadko strzelają. Zgodnie z decyzją komendanta głównego policji, w tym roku każdy funkcjonariusz musi obowiązkowo odbyć dwa strzelania. Podczas ćwiczeń musi oddać… 36 strzałów. To w przypadku Walthera P99 niecałe dwa i pół magazynka!

- Jakbym chciał się opierać na wytycznych KGP, to byłbym jak kaleka - mówi znajomy policjant z patrolu. - Od początku roku służbowo wystrzeliłem szesnaście razy. Całą resztę amunicji - za własne pieniądze - na strzelnicy. Nabój kosztuje mniej niż 2 złote. To nie są duże kwoty, a czasami chodzi o życie.

- Liczba obowiązkowych strzelań jest co roku ustalana przez KGP - mówi Przemysław Słomski z zespołu prasowego bydgoskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. - Oprócz dwóch strzelań obowiązkowych, jest jeszcze trzecie, przeznaczone na samodoskonalenie się. Jego termin policjant sam ustala z przełożonym. Na przykład Komisariat Policji Śródmieście ma wyznaczone terminy dwa razy w miesiącu i każdy policjant może z niego skorzystać.
Czy policjanci płacą wtedy za amunicję, Przemysław Słomski nie potrafił powiedzieć. Zwrócił jednak uwagę na to, że od niedawna KWP dysponuje symulatorem strzelań, wyposażonym w pistolety glocki. Interaktywny system pozwala policjantowi brać udział w symulowanych zdarzeniach użycia broni wewnątrz pomieszczeń. Jak często funkcjonariusze korzystają z symulatora - też nie wiadomo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!