Czesi wybili już dukaty dla Nakła. Wyemitowane zostaną w niedzielę podczas Jarmaku św. Wawrzyńca. Przez cały rok będzie można nimi płacić w niektórych sklepach i za usługi.
<!** Image 2 align=right alt="Image 120684" >- To jest lokalna moneta okolicznościowa o nominale „6 dukatów”, wyemitowana z okazji 710. rocznicy nadania Nakłu praw miejskich przez Władysława Łokietka - informuje Iwona Romińska-Jędrzejczak, sekretarz gminy. - Od niedzieli 31 maja, przez dwanaście miesięcy, do 31 maja 2010 roku, dukaty będą funkcjonowały w Nakle jako bon towarowy. Gmina nie poniosła żadnych kosztów związanych z jej emisją, organizuje jedynie jej promocję.
Inicjatorem wybicia lokalnej monety w Nakle był Andrzej Sołtysiak, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej, który też zaproponował jej nazwę. - Powinien to być dukat, wprowadzony w Polsce do obiegu przez Władysława Łokietka, a na monecie powinien być wizerunek króla i stary herb Nakła - przekonywał dyrektor przed podjęciem przez gminę decyzji o emisji przez Karkonoski Dom Numizmantyczny Szymon Kurowski w Jeleniej Górze.
Firma z Jeleniej Góry przygotowała projekt monety zgodny z propozycją gminy, a wybiła ją Mennica Czeska w Jabłońcu. Na awersie dukata jest herb Nakła z napisem dookoła „710. rocznica nadania praw miejskich Nakłu nad Notecią”. Na rewersie widnieje postać króla Łokietka i tarcza z orłem piastowskim, a napis dookoła oznajmia, że moneta honorowana jest do „31 V 2010”.
Mieszkańcy Nakła swoją monetę zobaczą i będą mogli kupić podczas niedzielnego Jarmarku św. Wawrzyńca na Rynku. Będzie też możliwość zdobycia jej - w relacji „6 Dukatów” za 6 złotych - w niektórych sklepach i placówkach usługowych w Nakle.
<!** reklama>- Dukaty będą honorowane w 17 takich placówkach. Będzie można płacić za towary i usługi, otrzymywać je w formie reszty
lub zamieniać na równowartość sześciu złotych. Po 31 maja 2010 roku będą miały jedynie wartość kolekcjonerską - dodaje Tomasz Rogacki z Referatu Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Nakle. Informacji o punktach, w których będzie można nabyć dukaty i nimi płacić, można zasięgać w nakielskim muzeum, szukać na stronach internetowych www.naklo.pl oraz www.dukat-lokalny.pl oraz na plakatach rozwieszonych w mieście.
Warto wiedzieć
Nakielski dukat wyemitowano w nakładzie 5 tysięcy sztuk. Wykonany jest z mosiądzu, ma 30 milimetrów średnicy, 3 milimetry grubości i waży 13,9 gramów.