- Trwają działania związane z prowadzeniem szczepień ochronnych osób z kontaktu - informuje GIS. - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie przekazała szczepionki, dzięki którym zaszczepiono w sumie 28 osób z kontaktu w Warszawie. Kolejne osoby zaszczepiono w Pruszkowie i w Piasecznie. Są prowadzone profilaktyczne szczepienia.
Szczepienia przeciwko odrze w Polsce
Nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony. Co powinieneś zrobić? Oto, co radzi GIS.
- zgłosić się do swojego lekarza
- zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze
- ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.
Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki.
- Koszt zarówno badania, jak i szczepienia osoby powyżej 19 roku życia leży po stronie tej osoby - informuje GiS.
W okresie przed zastosowaniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, tj. przed 1975 rokiem, przechorowanie odry w populacji było zjawiskiem powszechnym.
Zatem osoby po 50 roku życia z dużym prawdopodobieństwem przechorowały odrę. Przechorowanie odry daje trwałą odporność na całe życie.
Polecamy:
Nie chciał jej rolnik, który szukał żony. Zobacz zdjęcia wys...
Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego wywoływana przez należący do rodziny paramyksowirusów wirus odry. W Polsce prowadzone są obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze, ale z powodu niebezpiecznej mody na nieszczepienie, w ostatnim czasie - zarówno w Polsce, jak i w Europie notuje się coraz więcej przypadków tej choroby.
Szczepionka przeciwko odrze
Jak informuje GIS, szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.
Zanim pojawiły się szczepienia przeciwko odrze...
Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba - czytamy na stronie GIS. Epidemie występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgony.
W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94%. WHO prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania odry.
Polecamy:
To grypa czy przeziębienie? Jak wstępnie rozpoznać, co nam d...
Zobacz: KOBIETY W SIECI, ODC.2