Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szadłowice obchodziły swój jubileusz

Renata Napierkowska
Pierwsza wzmianka o Szadłowicach pochodzi z 4 lipca 1228 roku, czyli sprzed 785 lat, kiedy to książę Konrad Mazowiecki przekazał Szadłowice na utrzymanie Rycerzy Chrystusa zwanych Braćmi Dobrzyńskimi. W rocznicę tego wydarzenia odprawiona została msza.

Pierwsza wzmianka o Szadłowicach pochodzi z 4 lipca 1228 roku, czyli sprzed 785 lat, kiedy to książę Konrad Mazowiecki przekazał Szadłowice na utrzymanie Rycerzy Chrystusa zwanych Braćmi Dobrzyńskimi. W rocznicę tego wydarzenia odprawiona została msza.<!** Image 2 align=none alt="Image 216237" sub="Oto Szadłowice widziane podczas lotu balonem / Fot. nadesłane">

- Pierwotnie nazwa wsi brzmiała Sawlowicze naprzemiennie z Szawłowicami, a w okresie zaborów oraz na początku okupacji hitlerowskiej nazwę wsi okupanci zniemczyli do Shadlowitz - przypomina Przemysław Stefański, dyrektor PUP i mieszkaniec Szadłowic oraz autor publikacji poświęconej historii wsi.

Nadanie to zatwierdził papież Grzegorz IX. Zakon siedzibę swą miał na zamku w Dobrzyniu, a jego misją było nawracanie pogańskich plemion Prusów i obrona Mazowsza przed ich najazdami.

- Zakon nie oparł się najazdom pogańskim i Bracia Dobrzyńscy zostali inkorporowani do Zakonu Krzyżackiego na mocy papieskiej bulli z 19 kwietnia 1235 roku. Bliskość Orłowa i Murzynna - wsi tzw. domen Krzyżackich, czyli terytorialnie odosobnionych własności zakonnych sprawiała, że Szadłowice leżały, można powiedzieć, na pograniczu z ziemiami Zakonu Krzyżackiego i musiały się tu niejednokrotnie rozgrywać graniczne konflikty - twierdzi Przemysław Stefański.

Graniczne położenie uwidacznia się też w okresie późniejszym, kiedy to Szadłowice leżą blisko granicy pomiędzy ziemiami rozbioru pruskiego i rosyjskiego, a po Kongresie Wiedeńskim blisko granicy Księstwa Poznańskiego z Królestwem Polskim. Podobnie w roku 1919 w czasie Powstania Wielkopolskiego położone są na granicy Rzeczpospolitej i jeszcze będącego przez okres prawie roku w rękach niemieckich Gniewkowa. Na przestrzeni wieków Szadłowice przechodziły różne losy, jednak wieś dzielnie stawiała czoła wszelkim burzom i do dziś jest jedną z większych miejscowości w gminie Gniewkowo. <!** reklama>

4 lipca w 785. rocznicę powstania wsi proboszcz Ireneusz Oliwkowski odprawił msz w intencji wszystkich mieszkańców. Wzięli w niej udział, m.in., burmistrz Gniewkowa Adam Roszak, przewodniczący Janusz Kozłowski i wicestarosta Mirosława Kucol oraz radni: Teresa Mitaszka, Lidia Lewandowska, Grażyna Paul i wiceprzewodniczący rady Przemysław Stefański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!