https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sypnęli groszem na zabytki

Renata Napierkowska
Od kilku lat trwają remonty dwóch inowrocławskich świątyń: bazyliki i kościoła ZNMP. Prace już by mogły się zakończyć, gdyby nie brak funduszy. Niektórym zabytkom pomoże powiat.

Od kilku lat trwają remonty dwóch inowrocławskich świątyń: bazyliki i kościoła ZNMP. Prace już by mogły się zakończyć, gdyby nie brak funduszy. Niektórym zabytkom pomoże powiat.

<!** Image 2 align=right alt="Image 121286" sub="Wśród obiektów sakralnych, którym powiat przyznał finansowe wsparcie, znalazły się, między innymi, kościół ZNMP w Inowrocławiu oraz bazylika Fot. Maciej Piątek">- Patrzę jak przebiegają remonty dwóch zabytkowych świątyń w Inowrocławiu. Widzę, z jakimi problemami borykają się proboszczowie innych parafii i bardzo się dziwię, że miasto i powiat nie włączają się w ratowanie zabytków. To przecież nasze wspólne dobro i należy zrobić wszystko, by ocalić je dla potomnych - twierdzi pan Jan z osiedla Toruńskiego.

Gospodarze zabytkowych obiektów wszędzie zabiegają o pieniądze na remonty, jednak nawet jeśli uda się je pozyskać, to i tak zwykle nie wystarcza na wykonanie wszystkich potrzebnych prac.

- Zwracaliśmy się o pomoc do władz miasta i powiatu, Urzędu Marszałkowskiego i ministerstwa kultury. Apelujemy o wsparcie do parafian, jednak tego rodzaju remonty są bardzo kosztowne - mówił niedawno proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, ksiądz prałat Leszek Kaczmarek.

<!** reklama>W ostatnim czasie do starostwa wpłynęło kilkanaście wniosków od zarządców i właścicieli zabytkowych obiektów z całego powiatu, m.in. z Kalwarii Pakoskiej, Chełmc, dwóch inowrocławskich parafii i wielu innych miejscowości.

<!** Image 3 align=right alt="Image 121286" >- Łączna suma, o jaką zabiegali wnioskodawcy, wynosiła 1,6 miliona złotych. Każdy z wniosków rozpatrywany był indywidualnie. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim to, czy wnioskodawca konkretnie zaznaczył na co chce wydać pieniądze - tłumaczy starosta Tadeusz Majewski.

Na ratowanie zabytków powiat przeznaczył 600 tysięcy złotych. Wśród obiektów sakralnych, którym przyznano wsparcie, znalazły się, m.in. bazylika oraz kościół ZNMP w Inowrocławiu, parafia pw. Opatrzności Bożej w Mątwach, świątynie w Chełmcach, Tucznie, św. Teresy w Kruszwicy oraz Kalwaria Pakoska. O fundusze na remont zabytkowego drewnianego kościoła zabiega też proboszcz parafii. p.w. Matki Bożej Łaskawej i jednocześnie kustosz sanktuarium w Pieraniu, Wojciech Czechyra.

- Wszystkie kluby radnych apelowały, by udzielić tej parafii wsparcia. Myślę, że na najbliższej sesji podjęta zostanie uchwała o przekazaniu środków na remont tego zabytku - dodaje starosta Majewski.

Warto wiedzieć

  • Wsparcie dla zabytków:
  • 280 tys. - Kalwaria Pakoska
  • po 50 tys. - ZNMP i bazylika
  • po 60 tys. - kościoły w Tucznie, św. Teresy w Kruszwicy
  • 45 tys. - parafia w Mątwach
  • 20 tys. - kościół w Chełmcach
  • po 10 tys. - Mysia Wieża, Sokolnia i kościół w Lisewie
  • 5 tys. - wiatrak w Chrośnie
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski