https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych już 2 i 3 września 2023 r. Zobacz program wydarzenia

Maja Stankiewicz
Powidła śliwkowe smażone według tradycyjnej receptury w miedzianych kotłach to główna atrakcja Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych
Powidła śliwkowe smażone według tradycyjnej receptury w miedzianych kotłach to główna atrakcja Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych Maja Stankiewicz
Po Festiwalu Smaku w Grucznie pora na kolejne kulinarne wydarzenie będące wizytówką Pomorza i Kujaw. Chodzi o Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych. Impreza już w najbliższy weekend - 2-3 września.

Śliwki dojrzały, lecą z drzew, a to najlepszy znak, że jesień za pasem i pora szykować powidła.

- Owoce już się smażą w kuprowych kotłach – słyszymy w Strzelcach Dolnych. To w tej miejscowości w gminie Dobrcz od ponad 20 lat odbywa się pod koniec lata Święto Śliwki Strzeleckiej. Fani tego owocu mogą się zatem szykować.

Kolejna edycja Święta Śliwki, które na stałe wpisało się do kalendarza kulinarnych atrakcji regionu, odbędzie się w Strzelcach Dolnych w pierwszy weekend września. Start w sobotę (2 września) w samo południe. W niedzielę 3 września zakupy także zrobimy od godz. 12.00

Śliwki smażone i prosto z drzewa

Do Strzelec zjadą wystawcy z całej Polski i nie tylko. Rok temu było ponad 200 stoisk, w tym zainteresowanie ze strony producentów nie jest wcale mniejsze. Organizatorzy zadbali o różnorodność branż, choć głównym bohaterem jarmarku pozostaje nadal śliwka węgierka.

- Będziecie mieli okazję spróbować różnorodnych przysmaków przygotowanych z użyciem tych owoców, takich jak pierogi ze śliwkami, ciasta, kompoty, nalewki – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Oprócz śliwek prosto z drzewa i powideł smażonych według tradycyjnej receptury w miedzianych kotłach kupimy też na Święcie Śliwki wędliny, wypieki czy miody z regionalnych pasiek. Obejrzeć będzie można też w Strzelcach ofertę artystów i rzemieślników.

Koncerty i rejsy po Wiśle

Jednak organizatorzy zapraszają do Strzelec nie tylko na zakupy. Publiczność bawić będą kapele podwórkowe "Wesołe Antki" i "Cynamony", zagra orkiestra dęta. Posłuchać będzie można też książki Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" w ramach Narodowego Czytania. Nie zabraknie również innych atrakcji jak np. rejsy po Wiśle czy wesołe miasteczko.

To Cię może również zainteresować

- Wierzymy, że i w tym roku będzie wesoło i pięknie – podkreślają organizatorzy XXIII edycji Święta Śliwki. A są nimi: Stowarzyszenie Strzelecka Dolina i KGW w Strzelcach Dolnych. Do organizacji jarmarku włączyli się także: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Krajowy Program "Polska Smakuje".

Z bydgoskiego Fordonu dojechać można do Strzelec autobusami linii 95 i 97. Odbywać się będą także rejsy Wisłą z nabrzeża w Starym Fordonie do Strzelec Dolnych i odwrotnie.

Strzelce Dolne to śliwkowa stolica regionu. Duża w tym zasługa Jana Iwanowskiego, który wraz z żoną Anną jest pomysłodawcą wydarzenia. To m. in. dzięki nim miejscowe powidła wpisane zostały na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kulinaria

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Smutne
Ale tego GP nie chce widzieć .
B
Białoruś
A jednak coś na rzeczy . Kamera na rynku nie działa, wyświetla stały fragment ( kamuflaż ) fontanna się czyści z ???
M
Marian
A w Koronowie podobno będzie zabawa Pan Mikołajewski wyprzedził wszystkich i aktywnie pomyślał z jakim skutkiem zobaczymy dlatego pragnę Państwa poinformować o imprezie jak na Majorce. Bardzo ucieszyłem się z pomysłu Pana burmistrza i ogłoszenia publicznego potańcówki na płycie rynku co więcej możliwości aranżacji własnego stroju z lat dwudziestych, brawo super pomysł uważam że to godne uwagi nawet z boku. Ale tak szczerze co to będzie jak ktoś przyjdzie przebrany za Krzak Marysi ?, narkotyki w latach

dwudziestych były przede wszystkim używkami elit, przy czym decydował nie status społeczny, lecz finansowy. No jak to mówią burmistrz zaprasza struj dowolny :). A tradycje statusu zostaną podtrzymane jak w latach dwudziestych .
Polecane oferty
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski