W „Mózgu” 26 czerwca o godzinie 19.00 rozpoczną się pierwsze w Polsce i na świecie mistrzostwa didżejów korzystających z Serato Scratch Live.
<!** Image 2 align=none alt="Image 152045" sub="Wojciech Grzankowski doskonale wie, jak twórczo wykorzystać gramofony">Mimo że Serato miało w klubach swoich poprzedników, to, dzięki niezawodności i intuicyjnej prostocie obsługi, zdecydowanie dziś tam króluje. - Twórcy tego programu, otwarci na sugestie jego użytkowników, stworzyli narzędzie, które spowodowało przełamanie granic między światem dźwięku i obrazu. Zawarty na płycie winylowej kod czasowy umożliwia didżejom absolutną kontrolę nad komputerem - wyjaśnia zasadę działania Serato organizator mistrzostw, Wojciech Grzankowski, znany didżej i scratcher.
<!** reklama>Gdy z nastaniem rewolucji cyfrowej - ery, w której muzyka zapisywana jest jako kod zero jedynkowy, większość z nas łatwo zapomniała o gramofonie, zastępując go odtwarzaczem CD lub MP3, jednak dwie grupy ludzi pozostały mu wierne. To audiofile ceniący dźwięk muzyki utrwalonej na płycie winylowej za jego ciepło i soczystą barwę oraz didżeje, którzy dostrzegli w gramofonie instrument nowych możliwości.
- Aby zobaczyć w gramofonie nie tylko odtwarzacz, trzeba odrobiny wyobraźni. Czy może istnieć prostszy sposób manipulacji i kreowania dźwięku w czasie niż bezpośrednie cofanie i puszczanie go? Wszak muzyka to sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. A czyż może być lepsza reprezentacja czasu niż kształt koła? - po takiej argumentacji Wojciecha Grzankowskiego największy sceptyk przekona się do Serato.
Sztuka posługiwania się gramofonem jak instrumentem muzycznym to turntablism Wywodzi się bezpośrednio z kultury hiphopowej i jest, obok rapu, breakdance i graffiti - jednym z jej czterech podstawowych elementów. Współczesny turntablism osiąga coraz bardziej rozbudowane formy, a tzw. skreczowane sztuczki powstają w wyniku połączenie umiejętności, wyobraźni i pomysłowości didżeja oraz różnych ewolucji na gramofonach.
Sobotnie Serato Scratch Contest Poland 2010 jest wydarzeniem pionierskim, które dzięki wsparciu miasta i atrakcyjności głównej nagrody, jaką jest mikser Rane TTm 57sl, ma szansę uczynić z Bydgoszczy stolicę scratchingu, a także przyciągnąć najlepszych didżejów. Udział w konkursie zapowiedzieli, m.in., didżeje Pac One, Chmielix, Biały, Qmak, Kaps, Zimna Łapa, których poczynania ocenianić będzie dj Eprom, czyli Michał Baj z Jastrzębia Zdroju - koronowany przed trzema laty na najlepszego didżeja na świecie!