W sobotę, 26 czerwca br. w bydgoskim klubie Mózg odbędą się pierwsze w Polsce i na świecie(!) mistrzostwa dj’ów korzystających z Serato Scratch Live.
<!** Image 2 align=none alt="Image 152243" >Serato jest obecnie bodaj najbardziej popularnym narzędziem kontroli dźwięku oraz obrazu i stało się czymś w rodzaju standardu w klubach na całym świecie. W dużym uproszczeniu ten prosty i darmowy program umożliwia kontrolę komputera za pomocą płyty winylowej lub CD. Mimo tego, iż Serato nie było pierwszym tego typu programem, szybko zdobyło renomę dzięki swej niezawodności oraz intuicyjnej prostocie obsługi.<!** reklama>
Stale otwarci na wszelkie sugestie użytkowników, twórcy tego programu, stworzyli narzędzie, które spowodowało przełamanie granic między światem dźwięku i obrazu. Można powiedzieć, że Serato przeniosło gramofony w XXI wiek. Zawarty na płycie winylowej kod czasowy umożliwia dj’om absolutną kontrolę nad komputerem.
Zacznijmy jednak od początku... W roku 1877 powstał zbudowany przez Thomasa Edisona fonograf - urządzenie utrwalające dźwięk na obracającym się cylindrze. Dziesięć lat później Chichester Bell oraz Charles Tainter opatentowali pierwszy gramofon, który odtwarzał dźwięk z płyt woskowych. Przez następne 100 lat gramofon był towarzyszem największych uniesień, jakich doznawał człowiek. Wraz z nastaniem rewolucji cyfrowej – ery, w której muzyka zapisywana jest jako kod zero-jedynkowy - większość melomanów szybko zapomniała o gramofonie, zastępując go odtwarzaczem CD lub MP3. Pozostały jednak dwie grupy ludzi, dla których gramofon nigdy zszedł na plan dalszy: audiofile oraz dj’e. Ci pierwsi cenią dźwięk muzyki utrwalonej na płycie winylowej za jego ciepło i soczystą barwę. Ci drudzy dostrzegli w gramofonie instrument, dzięki któremu mogą wyrażać siebie.
<!** Image 3 align=left alt="Image 152243" >Ktoś mógłby postawić tezę, iż gramofon nie jest instrumentem muzycznym, gdyż został stworzony do odtwarzania muzyki. Czyż jednak nie jest to przypadek, w którym wraz z upływem czasu dany wynalazek uzyskuje nowe zastosowanie? Aby dostrzec w gramofonie instrument potrzeba jedynie odrobina wyobraźni... Czy może istnieć prostszy sposób manipulacji dźwięku w czasie, niż bezpośrednie cofanie i puszczanie go? Skoro muzyka jest sztuką organizacji struktur dźwiękowych w czasie, to czy może być lepsza reprezentacja czasu niż kształt koła?
Turntablism - taką nazwę nosi sztuka posługiwania się gramofonem jak instrumentem muzycznym - wywodzi się bezpośrednio z kultury hip-hopowej i jest jednym z jej czterech filarów (pozostałe to: muzyka - rap, taniec - breakdance, malowanie -graffiti). Współczesny turntablism osiąga coraz bardziej rozbudowane formy. Scratchowe sztuczki powstają przez połączenie umiejętności, wyobraźni i pomysłowości dj’a oraz różnych ewolucji na gramofonach.
26 czerwca Bydgoszcz po raz kolejny ma szansę udowodnić, iż jest muzyczną stolicą Polski. Serato Scratch Contest Poland 2010 będzie wydarzeniem pionierskim, które dzięki atrakcyjności głównej nagrody, jaką jest mikser Rane TTm 57sl, przyciągnie najlepszych dj’ów z naszego kraju. Muzyka wypełni mózgową przestrzeń, a publiczność doświadczy prawdziwego pojedynku dj’ów.
Najlepszego z uczestników wyłoni juror - dj Eprom, który oceniać będzie: umiejętność manualnej kontroli dźwięku oraz kreatywne wykorzystanie oprogramowania Serato. Każdy z uczestników będzie miał określoną ilość czasu na zaprezentowanie swoich umiejętności, a kolejni zwycięzcy będą przechodzić do dalszej części zawodów na zasadzie eliminacji.
Po zakończeniu oficjalnej części mistrzostw odbędzie się energetyczny live jam.
Serato Scratch Contest Poland 2010, 26.06.2010, Bydgoszcz, Mózg. Godz. 20.00, Bilety: 25 zł