https://expressbydgoski.pl
reklama

Świat poza Internetem, czyli jak kultura pomaga dzieciom budować pewność siebie i poprawia samopoczucie?

Materiał informacyjny ORLEN
Na dobre samopoczucie dzieci i młodzieży ogromny wpływ ma czas spędzony na rozwijaniu swoich pasji i kontakt z rówieśnikami.
Na dobre samopoczucie dzieci i młodzieży ogromny wpływ ma czas spędzony na rozwijaniu swoich pasji i kontakt z rówieśnikami.
Nadmierne korzystanie z nowych technologii cyfrowych, a w szczególności z Internetu, to obecnie jeden z największych społecznie problemów wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Czy można z tym skutecznie walczyć? Rozwiązaniem może być zachęcenie dzieci i młodzież do oderwania się od ekranów smartfona lub laptopa na rzecz zajęć kulturalnych. Na potrzeby społeczne w tym zakresie zdecydował się zareagować ORLEN poprzez program „Kulturalny ORLEN”.

Konsekwencje zdrowotne i psychologiczne nadmiernego korzystania przez dzieci z technologii

Zbyt intensywne korzystanie przez dzieci z technologii może prowadzić do określonych problemów zdrowotnych i psychologicznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, są to m.in.:

  • długotrwale obniżony nastrój, smutek, wycofanie, prowadzące nawet do depresji,

  • bezsenność lub nadpobudliwość,

  • pogorszenie koncentracji i poziomu skupienia się na nauce,

  • otyłość, chudnięcie, poczucie stałego zmęczenia fizycznego, apatia, bóle pleców, zespół cieśni nadgarstka, przemęczenie wzroku, zaburzenia rytmu dobowego snu i czuwania,

  • zaburzenia neurologiczne wywołane przez szybko zmieniające się bodźce świetlne.

Do najważniejszych psychologicznych skutków nadmiernego korzystania przez dzieci z technologii, należą z kolei:

  • unikanie kontaktów osobistych z rówieśnikami poza Internetem,

  • poczucie osamotnienia,

  • niska samoocena i brak poczucia własnej wartości wywołane hejtem w Internecie,

  • brak empatii i wrażliwości na cierpienie innych,

  • problemy w tworzeniu dłuższych relacji i wyrażaniu uczuć,

  • brak umiejętności współpracy w grupie,

  • osłabienie motywacji wewnętrznej, samodzielności i odpowiedzialności,

  • żądanie natychmiastowej przyjemności,

  • wybuchy gniewu, złości, wzrost zachowań agresywnych, przemocowych,

  • uzależnienia,

  • zaniedbywanie codziennych obowiązków,

  • wyraźne pogorszenie wyników w nauce.

Negatywny wpływ technologii na dzieci widać po badaniach przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury. Szczególnie niepokojące dane to niski odsetek pozytywnego poziomu energii wśród uczniów (tylko 52%) oraz złe samopoczucie odbierające chęć do działania u prawie ¼ uczniów (24%).

emisja bez ograniczeń wiekowych

Czym jest „Kulturalny ORLEN” i jak pomoże dzieciom?

Z pogłębiającym się problemem nadmiernego korzystania ze zdobyczy technologii przez nowe pokolenia, i jego konsekwencjami, zdecydował się walczyć ORLEN. Jako firma przyjazna i dbająca o społeczności lokalne oraz realizująca cele zrównoważonego rozwoju ONZ, podjął się zadania o nazwie „Kulturalny ORLEN”. To autorski program wspierający aktywność kulturalną dzieci i młodzieży. Towarzyszy mu ogólnopolska kampania społeczna „Kultura daje dobrą energię”. Założeniami „Kulturalnego ORLEN-u” są rozwój oraz edukacja dzieci i młodzieży w obszarze kultury. ORLEN chce w ten sposób zachęcić młodzież do działania, wyrywając uczniów ze strefy cyber-zamknięcia i angażując bardziej w strefę nauki, dialogu, rozrywki oraz relacji międzyludzkich. Dla młodych osób, spotkania ze znajomymi to szansa na oderwanie się od problemów i zwykłą wspólną zabawę. Dlatego tak ważne jest, pokazane dzieciom, że możliwe jest połączenie kultury z rozwojem pasji i spędzeniem czasu z rówieśnikami.

Dzięki programowi „Kulturalny ORLEN” dzieci skorzystają z  nowych form spędzenia czasu wolnego, co może korzystnie wpłynąć na poprawę ich samooceny i samopoczucia. Na zajęciach kulturalnych będą mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji przy stałym kontakcie z rówieśnikami. Co istotne, program jest adresowany do lokalnych ośrodków kultury z mniejszych miejscowości. ORLEN w sposób uregulowany, transparentny i systemowy odpowie zatem na problem z ograniczonym dostępem do kultury i aktywnością kulturalną wśród dzieci i młodzieży, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Zasady naboru do programu „Kulturalny ORLEN”

„Kulturalny ORLEN” to program, który startuje już 3.02.2025 r. Nabór do niego potrwa do 3.03.2025 i będzie prowadzony na dedykowanej stronie internetowej https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/wspieramy/kulturalnyorlen , za pośrednictwem formularza. Będą mogły w nim uczestniczyć m.in. miasta na prawach powiatu (liczba mieszkańców do 70 tys.), powiaty (liczba mieszkańców do 200 tys.) oraz gminy wiejsko-miejskie. Dzięki takiej rejonizacji ORLEN dotrze z ofertą kulturalną do wszystkich lokalnych społeczności.

W program „Kulturalny ORLEN” zostaną zaangażowane ośrodki kulturalne, organizacje pozarządowe, samorządy, instytucje, stowarzyszenia, ogniska artystyczne, kluby, domy kultury, teatry lokalne, biblioteki, świetlice, kina lokalne, muzea, galerie sztuki i koła zainteresowań. Wystarczy zgłosić się do organizatora ze swoją inicjatywą, a niemal pewne jest to, że zostanie ona włączona do kampanii ORLEN-u.

W ramach programu wsparcie otrzyma co najmniej 100 instytucji, a łączna wartość dofinansowania wyniesie nie mniej niż 10 mln złotych (przy maksimum 100 tys. zł na 1 podmiot). Pozyskane środki będzie można spożytkować m.in. na organizację zajęć i warsztatów, wynagrodzenia dla prowadzących, zakup pomocy dydaktycznych, wynajem obiektów na potrzeby organizacji zajęć, organizację wydarzeń kulturalnych oraz realizację nagrań audio/video z zajęć lub na potrzeby zajęć.

Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski