Spis treści
Dodatek za długi staż małżeński - o co chodzi?
Petycję o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie wprowadzenia nowego świadczenia złożył jakiś czas temu Eugeniusz Szymala. Jak czytamy w obywatelskiej petycji chodziłoby o nowelizację Ustawy o świadczeniach rodzinnych poprzez wprowadzenie do niej zapisów o świadczeniu dla małżonków o stażu małżeńskim przynajmniej 50 lat. Jak informuje portal tvn24.pl, Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zajmowała się petycją, zwróciła się do biura legislacyjnego, by opracowało projekt ustawy w sprawie nowego dodatku.
"5000 zł plus" dla małżeństw. Komu by przysługiwało
Świadczenie przeznaczone byłoby dla małżeństw, które mogą pochwalić się minimum 50-letnim (nieprzerwanym) stażem małżeńskim (w ich przypadku byłoby to pięć tysięcy złotych). Wypłacane byłoby jednorazowo przy okazji rocznicy. Jakie zasady wypłaty świadczenia przyjął autor petycji?
Świadczenie wypłaca się po przedstawieniu zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzającego staż małżeński małżonków. Wydanie zaświadczenia jest wolne od opłaty. Świadczenia wypłacane są na wniosek małżonków z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczenie przysługuje także pozostałemu przy życiu małżonkowi, o ile drugi z małżonków zmarł już po złożeniu wniosku o przyznanie świadczenia - czytamy w petycji.
Na jakie pieniądze mogłyby liczyć małżeństwa w kolejnych rocznicach?
Autor petycji wskazał, jak kształtować powinny się kwoty świadczenia w przypadku kolejnych rocznic. Jak wspomnieliśmy, zaczynałyby się one od 5000 zł w przypadku pary z 50-letnim stażem. Kwoty dla kolejnych rocznic zamieszczamy w naszej galerii:
Warto zaznaczyć, że petycja jest na dość wczesnym etapie. Senat jedynie wystąpił do biura legislacyjnego o stworzenie projektu ustawy. Do tego by stała się ona obowiązującym prawem daleka droga. Nie ma też pewności, czy będzie zgoda sejmowej większości na uchwalenie takich zmian, gdyby projekt ostatecznie został poddany pod głosowanie.
Rocznice ślubu - oto ich nazwy
- Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota
- Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa (lub platynowa)
- Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa
- Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna
- Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna
- Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa
- Osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa
Za to dostaniesz mandat w lesie. Gdzie nie wolno zbierać grz...
To może cię zainteresować:
W 2023 r. zostanie wypłacona 14. emerytura. W ustawie zapisano, że świadczenie to ma obowiązywać co roku. Nie każdy dostanie całe świadczenie. Sprawdź wyliczenia - jaką czternastkę netto dostaną na konta emeryci? Kto nie dostanie całego świadczenia? W artykule poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na temat czternastej emerytury w 2023 roku.
Przeczytaj: Oto objawy cichego zawału serca. Sygnały alarmowe, których nie wolno przeoczyć - oto lista
