
Muzeum Okręgowe ma propozycje na przypadające w ten weekend Dzień Babci i Dzień Dziadka - świętować można familijnie i kreatywnie.
W sobotę (22 stycznia) w godz. 12-14 w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) warsztaty kulinarne – Tworzymy aromatyczne mieszanki przypraw! (dla osób indywidualnych, rodzin; wstęp do muzeum warsztaty - 10 zł; zapisy: [email protected]; nr tel. 885 905 284).
Także w sobotę o godz. 13 w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4 warsztaty z cyklu „Kaligrafia w Muzeum”. Uncjała - wstęp do stalówki ściętej (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zakupu biletów. Wstęp do muzeum - warsztaty: 35 zł; kontakt: [email protected]).
Natomiast w sobotę o godz. 14.30 w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) kurator oprowadzi po wystawie „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu” (na zdjęciu) ; wstęp do muzeum 6 zł. Więcej o wystawie pisaliśmy TUTAJ
Dodatkowo w piątek i sobotę (21 i 22 stycznia) na wystawy „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu” oraz „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” obowiązuje bilet w cenie 5 zł. Obydwie ekspozycje na pewno zainspirują seniorów do ciekawych opowieści, dzięki którym wnuczkowie poznają wycinek świata z ich młodości. Na pierwszej z wystaw mogą doświadczyć zapomnianych smaków. Z kolei wystawa modowa daje pole do popisu babciom lubiącym fantazyjnie stroić swe małe szczęścia.

W niedzielę (23 stycznia) w ramach tegorocznego Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” chórzyści z różnych miast wystąpią z koncertami w kościołach w Osielsku, Łążynie i Solcu Kujawskim. Tego samego dnia koncert galowy w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo, gdzie prócz chórów wystąpi bydgoski zespół Cantus Pars i Orkiestra Wojskowa. Będą niespodzianki! Początek o 16.30 wstęp wolny.
Pierwszy koncert odbył się w poprzednią niedzielę (16.01.2022) w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu, gdzie wystąpił Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy pod dyrekcją Bernarda Mendlika.
Kolejne koncerty festiwalu „Akademickie Kolędowanie” już w najbliższą niedzielę (23.01.2022): w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Osielsku wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego pod dyrekcją Aleksandra Ryłko-Sutowicz; w Kościele pw. św. Walentego w Łążynie zaśpiewa Chór Akademicki UMK w Toruniu pod dyrekcją Justyny Genczelewskiej i Natalii Synakiewicz; w Kościele pw. bł . Michała Kozala w Solcu Kujawskim koncertować będzie Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pod dyrekcją Zofii Bernatowicz i Kateryny Osiik.
Zwieńczeniem festiwalu jest koncert galowy, który dzięki wsparciu ks. proboszcza Sławomira Bara odbywa się w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Tak też będzie 23 stycznia o godz. 16.30 - zaraz po mszy św.
Jak nam zdradzono, oprócz kolęd i pastorałek w opracowaniach wybitnych polskich kompozytorów, zabrzmią także pieśni bożonarodzeniowe innych narodów.
Chórom tradycyjnie już towarzyszyć będzie Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy pod dyrekcją mjr. Dominika Sierzputowskiego. W tym roku wystąpi zespół wokalny Cantus Pars, którego to dyrygent Michał Gacka jest absolwentem UKW. W zespole tym śpiewają także osoby związane z uniwersytetem.

W ramach ferii zimowych Teatr Polski w Bydgoszczy dla najmłodszych widzów ma bajkową propozycje. Już w ten weekend (22 i 23 stycznia) na scenie pojawi się kultowa „Pchła Szachrajka” w reżyserii Łukasza Gajdzisa.
- Spektakl opowiadający o losach małej psotnej Pchły bawi bydgoszczan już od ponad 14 lat. W tym czasie został on zagrany ponad 350 razy. Kolejne pokazy zaplanowaliśmy na 22 i 23 stycznia. W ciągu dwóch dni spektakl zostanie zagrany trzy razy: 22 stycznia (sobota) o godz.16.00 i 23 stycznia (niedziela) o godz. 11.00 i 16.00 - zapowiada Teatr Polski w Bydgoszczy, zapraszając na przedstawienie.
Bilety online TUTAJ

Wystawcy Frymarku bydgoskiego, jak co niedzielę, zapraszają na jarmark pełen regionalnych i ekologicznych produktów, dostępnych w godz. 10-14 na stoiskach na placu przy ul. Gdańskiej 8 oraz na parterze Bydgoskiego Centrum Finansowego.
Jak co tydzień na Frymarku bydgoskim, m.in.: świeży chleb, sery i twarogi, oliwy, herbaty, przetwory owocowe i warzywne, wędliny i wiele innych produktów wytwarzanych naturalnie, bez ulepszaczy, z regionalnych produktów.
Wśród wystawców jak zwykle nie zabraknie gospodarzy, oferujących warzywa, owoce czy jaja z własnych gospodarstw. Na Frymarku spotkać można także rękodzielników oraz lokalnych producentów naturalnych kosmetyków.