Na wynajętym statku szkoleniowym M/S „Władysław Łokietek”, pod dowództwem kapitana Grzegorza Nadolnego, 24 studentów drugiego roku rewitalizacji dróg wodnych zbiera dane o warunkach nawigacyjno-żeglugowych na polskim odcinku międzynarodowej drogi wodnej E70. Jest to pierwszy większy projekt realizowany w Katedrze Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW.
[break]
Rządzi kapitan
- Studenci mają zorganizowany czas aż do godziny 20.00. Oprócz zbierania danych o głębokości, przekształceniach i zagospodarowaniu turystycznym trasy, uczestnicy rejsu pełnią także warty na statku. Do ich obowiązków należy pełna obsługa jednostki. Do dyspozycji kapitana są przez 4 godziny dziennie. Studenci uczą się życia na wodzie, poznają omawiane treści na zajęciach w praktyce - mówi Michał Habel, pracownik Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych i jeden z organizatorów badań.
Uczelnia w ramach umowy wymiany współpracuje z dwoma studentami z St. Petersburga w Rosji, którzy także uczestniczą w wyprawie. Po przeprowadzeniu badań planowane jest sporządzenie raportu, zawierającego m.in.: szczegółową lokalizację głównych utrudnień w prowadzeniu bezpiecznej żeglugi.
Będzie zwiedzanie
Studenci rewitalizacji zwiedzają także miejscowości, w których cumowany będzie statek. Odwiedzą, między innymi, twierdzę i Stare Miasto w Kostrzynie, cytadelę na Spandau. Zobaczą także Poczdam i spotkają się z Zespołem doradczym marszałka województwa ds. rewitalizacji dróg wodnych w województwie kujawsko-pomorskim. W Gorzowie Wielkopolskim natomiast uczniowie zwiedzą zrewitalizowane warciańskie nadbrzeża. Uczestnicy wyprawy śpią na statku, w marinach i na przystaniach.
Partnerami imprezy są Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, Związek Miast i Gmin Nadnoteckich oraz Uniwersytet Floty Morskiej i Rzecznej im. Admirała Makarowa w St. Petersburgu, Rosja.
Obecnie studenci są na etapie robienia pomiarów i zbierania innych danych potrzebnych do sporządzenia raportu. Rejs potrwa do 18 lipca.