Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres ma wielkie oczy

Renata Napierkowska
Trudności dydaktyczne i wychowawcze, nadpobudliwość, anoreksja, a nawet próby samobójcze powoduje u dzieci stres związany ze zmianą szkoły. Często niezbędna okazuje się pomoc psychologa.

Trudności dydaktyczne i wychowawcze, nadpobudliwość, anoreksja, a nawet próby samobójcze powoduje u dzieci stres związany ze zmianą szkoły. Często niezbędna okazuje się pomoc psychologa.

<!** Image 2 align=none alt="Image 156474" sub="W środę rozpoczął się nowy rok szkolny. Ze swoją wychowawczynią Aleksandrą Procek po raz pierwszy spotkały się pierwszoklasistki z Gimnazjum nr 2 na Rąbinie. Jest to jedyna klasa dziewczęca, licząca 27 uczniów / Fot. Jarosław Hejenkowski">- Mój syn jest strasznie zestresowany tym, że ma iść do gimnazjum. Do tej pory chodził do niewielkiej wiejskiej szkoły, teraz jednak idzie do gimnazjum, do którego uczęszczają dzieci z całej gminy. Od starszych kolegów słyszał, że dochodzi na terenie szkoły do bójek, a on jest spokojny i drobnej postury. Od kilku dni skarży się na bóle brzucha i żołądka i wyraźnie widzę, że się boi. Martwię się, jak sobie poradzi - zwierza się mama 13-letniego Dawida.

<!** reklama>Zmiana szkoły dla nastolatka może być bardzo stresującym przeżyciem, porównywalnym z pójściem po raz pierwszy do przedszkola. W jednym i drugim przypadku dzieci opuszczają bowiem znane środowisko i muszą zaadaptować się w nowych warunkach.

- Jest to trudne, tym bardziej, że przypada na okres przejściowy rozwoju. Dlatego prowadzimy zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów gimnazjów. Trafiają do nas dzieci, które mają kłopoty z nauką, stwarzają problemy wychowawcze, cierpią na nadpobudliwość czy ADHD, a także z anoreksją czy bulimią - wylicza Krystyna Pęczkowska, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Terapeuci prowadzą zajęcia zarówno z dziećmi, które doświadczyły w szkole przemocy, jak i tymi, które są agresywne. Oprócz terapii grupowej, odbywają sie zajęcia indywidualne.

- Zawsze należy się zgłaszać po fachową pomoc czy poradę, gdy coś nas niepokoi u dziecka. Zarówno wtedy, gdy się izoluje od otoczenia, jak i wówczas, gdy źle się zachowuje, ucieka do grupy rówieśniczej. Najważniejsze jest, by utrzymać kontakt z dzieckiem i dużo z nim rozmawiać - radzi Krystyna Pęczkowska.

Do poradni można zgłaszać się zarówno z maluchami, które mają kilka miesięcy czy rok, jak i starszymi, które uczęszczają do szkół średnich. W przypadku tych pierwszych psycholog może stwierdzić, czy maluch prawidłowo się rozwija. Specjaliści udzielają także porad tym rodzicom, których pociechy nie potrafią zaaklimatyzować się w przedszkolu.

- Jeśli po dwóch tygodniach nadal występuje u dziecka histeryczny płacz to trzeba szukać pomocy. Udzielamy wskazówek, jak należy postępować, by maluch się przyzwyczaił do nowej sytuacji. W skrajnych przypadkach zalecamy, by zabrać dziecko z przedszkola – dodaje nasza rozmówczyni.

Gdzie szukać pomocy

  • Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczno ul. Mątewska 17, telefon: 52 359 22 66.
  • Adres email: [email protected] [email protected]
  • Ośrodek Psychoedukacyjny Kontakt ulica Solankowa 64, tel 52 355 13 74.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!