Ośrodek Działań Kulturowych Las w ramach projektu „Scheda” organizuje nietypowe zajęcia dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców miasta.
<!** Image 2 align=none alt="Image 178352" >
Uczestnikami projektu są dzieci spędzające czas wolny na ulicy oraz podopieczni domu pomocy społecznej. W ramach projektu juniorzy biorą udział w warsztatach artystycznych w przestrzeni publicznej, natomiast seniorzy przygotowują koncepcję muralu, który zrealizują artyści zajmujący się współczesnym malarstwem wielkoformatowym.
<!** reklama>
- Program dla najmłodszych obejmuje zajęcia plastyczne i ceramiczne. Dzieci tworzą w ich ramach płaskorzeźby, które następnie będą umieszczane na ich podwórkach. Realizujemy także zajęcia ze współczesnego malarstwa ściennego - street art (ang. sztuka uliczna - przyp red.). Maluchy pod okiem wolontariuszy same chwycą za spraye i będą mogły pomalować wyznaczone przestrzenie - mówi Joanna Babińska, animatorka akcji podwórkowej.
Finansuje urząd
Zajęcia są darmowe, sfinansowane przez Urząd Miasta, a maluchami opiekują się doświadczeni animatorzy. Organizatorzy stawiają na nietypową formę promocji. Dzieci o zabawie dowiadują się pocztą pantoflową.
- Przyjeżdżamy w dane miejsce i liczymy na zainteresowanie. Potem jedno dziecko mówi drugiemu o zajęciach i zbierają się kolejne osoby. Obecnie pojawiamy się przy ulicy Pomorskiej, gdzie średnio na zajęciach zjawia się od 20 do 35 osób. Chcemy też nawiązać kontakt z miejscową szkołą, a potem mamy w planach przeniesienie się w rejon ulicy Grunwaldzkiej, gdzie też nie ma zbyt wielu placówek kulturalnych - mówi Joanna Babińska.
Kontakt ze sztuką ulicy w ramach prowadzonej akcji będą mieli również seniorzy. Wspólnie z profesjonalnymi muralistami zaprojektują obraz, który ozdobi ścianę jednego z bydgoskich budynków.
- W tworzeniu muralu wezmą udział pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia”. Będzie to coś unikalnego, ponieważ pierwszy raz seniorzy wezmą udział w takim przedsięwzięciu - zaznacza animatorka akcji.
Estetyka seniorów
Ośrodek ma na swoim koncie już kilka prac, które zdobią mury bydgoskich budynków. Najsłynniejszym z nich jest dziesięciopiętrowy mural „Piotruś Pan” na bloku przy ul. 3 Maja.
- To jednak było coś innego. Mieliśmy gotowy projekt, który przedstawiliśmy mieszkańcom do konsultacji, następnie modyfikowaliśmy go, biorąc pod uwagę sugestie. Tym razem jednak to seniorzy od początku do końca wypracowują estetykę powstającego projektu.