Wszyscy - sprawozdawcy i recenzenci - zastrzegają, że to dopiero wstępny, bardzo jeszcze dynamiczny, materiał, który oficjalnie światło dzienne ujrzy za dwa miesiące. Przygotowana z wielkim rozmachem, wszechstronna Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020, została przyjęta dokładnie rok temu. Na ile stała się przez ten czas ciałem?
[break]
Stare i nowe
W dokumencie ujęte są, oczywiście, zadania, które gmina i tak musiałaby wykonać, bez względu na to, czy strategia by powstała (np. budowa nowej podstawówki na osiedlu Nad Wisłą w Fordonie). Są też elementy od miasta niezależne, które zostały do niej włączone na zasadzie dopełnienia kompleksowego, spójnego spojrzenia na edukację na wszystkich poziomach (np. III etap rozbudowy Regionalnego Centrum Innowacyjności U-TP). Należy przypomnieć, że strategia jest drogowskazem dla wielu dziedzin związanych z nauczaniem i wychowaniem. Zajmuje się więc, m.in., powiązaniem edukacji z sytuacją na lokalnym rynku pracy, doskonaleniem nauczycieli, promocją postaw prozdrowotnych, przeciwdziałaniu agresji i przemocy wśród uczniów i w ich środowiskach itd.
Jednym z zadań, które również mocno wystartowało w minionym roku była też racjonalizacja wydatków na oświatę poprzez centralizację zakupów. Udało się zatem zaoszczędzić dzięki wspólnym dla wielu szkół zakupom okien czy komputerów. Do wspólnego systemu (OPIUM) wprowadzane są też od ubr. dane z użyczania i wynajmowania powierzchni i pomieszczeń szkolnych. W 2013 szkoły podjęły też liczne działania na rzecz ograniczenia sprzedaży niezdrowej żywności. Wszystkie szkoły w Bydgoszczy są już włączone do sieci szerokopasmowego internetu. Rozbudowano i zmodernizowano szkolne systemy monitoringu (14 października straż miejska przeprowadziła test sieci w 54 placówkach). Nowy program pomocy materialnej umożliwił z kolei 50-proc. dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów z rodzin wielodzietnych (w ramach programu Karta 3+). Wprowadzono system motywacji dla nauczycieli (zwłaszcza pracujących z uczniami zdolnymi) - w ubr. wydano na niego ponad 650 tys. złotych. Przykłady z wielu dziedzin można by mnożyć.
To dopiero początek
- Jesteśmy zadowoleni z bardzo dużego zaangażowania wielu instytucji w realizację strategii - komentuje Iwona Waszkiewicz, dyr. Wydziału Edukacji UM Bydgoszcz. - Szczególnie cieszy nas program „Laboratorium demokracji” wraz z radiem internetowym, program edukacji prozdrowotnej „Na ścieżkach zdrowia” czy coraz ściślejsza współpraca z pracodawcami.
Wiele zadań zaplanowano na lata 2013-2020 i część z nich będzie realizowana od 2014 r. - Na przykład diagnoza problemów wychowawczych czy postaw obywatelskich, które wymagają dłuższego czasu na przygotowanie odpowiednich narzędzi badawczych - mówi Iwona Waszkiewicz. - W najbliższych miesiącach nastąpi inauguracja kolejnych strategicznych programów, np. Młodzieżowego Centrum Informacji i Rozwoju oraz Bydgoski Program Wsparcia Ucznia Zdolnego. Zespoły eksperckie rozpoczęły pracę nad monitorowaniem Strategii, będzie ona doskonalona i modyfikowana tak, żeby wszystkie zapisane w niej zadania były realizowane i odpowiadały aktualnym potrzebom naszego miasta.
