- Nie jest tajemnicą, że w okolicach 1 listopada kupujemy mnóstwo zniczy. To duże obciążenie nie tylko dla naszych portfeli, ale też dla środowiska. To także spore koszty wywozu odpadów - zauważa Katarzyna Tomczak ze Stowarzyszenia Firm Miasta i Gminy Pakość.
Można zmniejszyć ilość odpadów przycmentarnych poprzez ich powtórne użycie
Znicze kosztują. Po użyciu trafiają do śmietników. - A przecież można zmniejszyć ilość odpadów przycmentarnych poprzez ich powtórne użycie - podkreślają członkowie stowarzyszenia.
Za pośrednictwem mediów pytają mieszkańców Pakości, czy popierają pomysł ustawienia przy wejściu na cmentarz półki, na której zostawiano by czyste i nieuszkodzone znicze.

- Inna osoba, która dopiero wchodzi na cmentarz, może nieodpłatnie go wziąć, włożyć tam jedynie wkład i postawić na grobie bliskiej osoby. Skorzysta nie tylko Matka Ziemia i środowisko naturalne, ale i nasze portfele - przekonuje Katarzyna Tomczak.
- Jak sądzicie, warto zająć się tym pomysłem? Będziecie zostawiali tam swoje znicze? Bo jeśli odpowiecie TAK, to podejmiemy rozmowy z administracją cmentarza oraz deklarujemy sfinansowanie wykonania estetycznej i odpornej na warunki atmosferyczne półki, która stanie na cmentarzu w Pakości. Tego pomysłu zapewne nie uda się zrealizować - w wypadku akceptacji mieszkańców - przed najbliższym świętem. Ale przecież swoich bliskich odwiedzamy przez cały rok - podkreślają członkowie stowarzysznia.
Co Państwo myślicie na ten temat. Zapraszamy do udziału w naszej sondzie:
![Stowarzyszenie z Pakości chce dać zniczom drugie życie [sonda]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/8a/51/5db6bb7c698e2_p.jpg?1572256637)
Pakosko-ukraińskie porozumienie o współpracy [zdjęcia]
W Pakości zawalił się budynek. Brak osób poszkodowanych [zdjęcia]
