https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do końca lipca można zgłaszać kandydatury w trzeciej edycji konkursu na Bydgoskie Drzewo Roku

Jarosław Więcławski
Topola czarna przy ul. Szubińskiej wygrała pierwszą edycję konkursu.
Topola czarna przy ul. Szubińskiej wygrała pierwszą edycję konkursu. Arkadiusz Wojtasiewicz
Trwa pierwszy etap konkursu na Bydgoskie Drzewo Roku 2023. Stowarzyszenie Monitoring Obywatelski Drzew zachęca, aby do 31 lipca zgłaszać najpiękniejsze i najciekawsze okazy, które będą mogły powalczą o tytuł.

Konkurs na Bydgoskie Drzewo Roku odbywa się po raz trzeci. Po raz drugi patronatem objął go prezydent Bydgoszczy. W 2021 r. laureatem została topola czarna odmiany włoskiej, rosnąca na osiedlu Błonie, pokonując znajdujący się na początku ul. Fordońskiej perełkowiec japoński. W ubiegłym roku zwyciężył kasztanowiec zwyczajny – pomnik przyrody sąsiadujący z dawną stacją kolejową Bydgoszcz Wschód. Tuż za nim znalazł się dąb szypułkowy, który rośnie w pobliżu siedziby MZK przy ul. Inowrocławskiej.

– Zapraszamy do udziału w konkursie. Warto rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu i przyjrzeć rosnącym w naszej okolicy drzewom – mówi Marzena Błaszczyk, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia MODrzew. Wśród okazów zgłaszanych w poprzednich latach były te bardzo dobrze znane wszystkim bydgoszczanom, jak i rzadziej dostrzegane na pierwszy rzut oka. Przykładem tego drugiego jest lipa, która rośnie od strony ul. Orlej obok parku Dolina Pięciu Stawów.

– Drzewo to jest planowane jako pomnik przyrody, ale odkąd działka została sprzedana prywatnemu inwestorowi proces nadania miana pomnika znacznie spowolnił. Z kolei nasze stowarzyszenie kilkakrotnie alarmowało o składowanych w jego pobliżu odpadach, jednak na razie nasze interwencje pozostają bezskuteczne – przekazuje Marzena Błaszczyk.

Lipa została zgłoszona do udziału w konkursie w ubiegłym roku, zajmując w głosowaniu wysokie, piąte miejsce. Procedura zgłoszenia jest prosta. Każdy, kto chce docenić znajdujące się w jego okolicy drzewo, bo uważa je za najpiękniejsze, najciekawsze lub urzekło go z innego powodu, powinien wysłać maila na adres [email protected]. W zgłoszeniu należy podać gatunek, adres lub lokalizację okazu oraz dołączyć jego zdjęcie.

Warto, aby w wiadomości dodatkowo uzasadnić swój wybór, wskazując czym drzewo się wyróżnia spośród innych. Choć wiele z kandydatur to pomniki przyrody, nie jest to warunek konieczny, aby powalczyć o tytuł. Zgłoszenia mogą podchodzić od firm lub instytucji. Termin upływa 31 lipca. Można zgłosić każde drzewo, z wyjątkiem dwóch, które wygrały poprzednie edycje.

W sierpniu okazy będą mierzone i dodawane do społecznej mapy drzew. W kolejnym etapie komisja złożona z członków stowarzyszenia, naukowców, społeczników i urzędników wyłoni finałową „10”, na która będzie można głosować. W ubiegłym roku wyboru spośród 35 nadesłanych zgłoszeń dokonywała m.in. Bogna Rybacka, ogrodnik miejski.

Tak wygląda szczegółowy harmonogram konkursu:

  • 17.06 – 31.07 – zgłaszanie drzew przez mieszkańców oraz instytucje;
  • 01.08 – 31.08 – wybór finałowej 10-tki drzew przez komisję;
  • do 31.08 – opublikowanie zasad głosowania;
  • 01.09 – 30.09 – głosowanie;
  • 10.10.2023 – ogłoszenie wyników (Międzynarodowy Dzień Drzewa).

Na stronie modrzew.org.pl znajduje się regulamin konkursu, który organizowany jest w celu popularyzowania wiedzy o wartości i roli drzew w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski