MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Dzięki Wam" w Bydgoszczy ma pięć lat. To specjaliści od pomagania [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Dzięki Wam mają w sobie pokłady dobroci i zawsze gotowi są do pomagania.
Członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Dzięki Wam mają w sobie pokłady dobroci i zawsze gotowi są do pomagania. Dariusz Bloch
Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Potrzebującym "Dzięki Wam" - jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych na mapie Bydgoszczy - właśnie świętuje piąte urodziny. Przez ten czas jego członkom i wolontariuszom udało się zrobić wiele dobrego.

Obecnie w stowarzyszeniu działa kilkadziesiąt osób.

- To nie tylko sami członkowie, ale też liczne grono wolontariuszy, bez nich nie dalibyśmy rady - podkreśla Adam Jaworski, prezes Stowarzyszenia Dzięki Wam. - Nasza najmłodsza wolontariuszka Aniela ma 8 lat, najstarsi wolontariusze są już po siedemdziesiątce. To pokazuje, że pomagać można w każdym wieku.

Wśród wolontariuszy jest wiele osób, które same wcześniej otrzymały pomoc od stowarzyszenia.

- Co ciekawe, w ciągu 5 lat działalności naszego stowarzyszenia, oprócz Polaków i Ukrainek, spotkać można było u nas w roli wolontariuszy także przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Litwy czy Niemiec - zaznacza Adam Jaworski.

Początki stowarzyszenia, czyli jak to się wszystko zaczęło?

Impulsem do działania była sierpniowa nawałnica, która w 2017 r. przeszła przez nasz region.

- Wcześniej pomagałem już potrzebującym, bo tego nauczyli mnie rodzice - mówi Adam Jaworski. - Jednak po nawałnicy ta intensywność działań była coraz większa. Zacząłem w firmie zbierać dary dla poszkodowanych z okolic Sośna i uzbierało się tego całkiem sporo.

Potem był pożar w mieszkaniu pani Arletty z bydgoskiego Wzgórza Wolności.

- Nie znałem tej kobiety, ale chciałem jej pomóc. Poszedłem do księdza proboszcza z parafii pw. Św. Jadwigi Królowej i pani dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych - mówi Adam Jaworski. - Zapytałem, czy się włączą i spotkałem się z ogromną życzliwością. Współpraca z Budowlanką rozwinęła się zresztą fantastycznie. Potem były kolejne akcje pomocowe, remonty. Z czasem zakres tej pomocy bardzo się zwiększał. Kazimierz Wrotkowski, nauczyciel Budowlanki, zachęcił mnie, by tę działalność sformalizować.

I tak 1 marca 2019 roku powstało Stowarzyszenie Dzięki Wam, które dziś ma na koncie dużo sukcesów.

- Tylko w 2023 r. z naszej pomocy skorzystało ponad 30 tys. osób - mówi Adam Jaworski. - Wiele z nich wielokrotnie, zabierając niezbędne rzeczy często dla całych swoich rodzin. Dominowały mamy z dziećmi oraz osoby powyżej 50. roku życia.

Remonty charytatywne, pomoc Ukrainie i nie tylko

O lawinie pomocy, którą udzieliło stowarzyszenie, świadczą też liczby. W ubiegłym roku "Dzięki Wam" przekazało potrzebującym dary wartości prawie 3 mln zł, w tym tony odzieży, żywności i środków chemicznych, tysiące zabawek, pluszaków i gier, mnóstwo par obuwia, 246 wózków dziecięcych, 190 fotelików samochodowych, 120 wózków inwalidzkich, 82 łóżeczka turystyczne, 37 rowerów, 36 telewizorów, 34 pralki, 33 lodówki, 6 maszyn do szycia i 1 stojak do kroplówki. Członkowie i wolontariusze wykonali też kolejne trzy charytatywne remonty. W sumie mają ich na koncie aż 33.

Gdy dwa lata temu za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, stowarzyszenie skoncentrowało swoje wysiłki na prowadzeniu punktu wydawania darów potrzebującym mieszkańcom Bydgoszczy i uchodźcom właśnie z Ukrainy. Na tym polu też ma się czym pochwalić.

- Zorganizowaliśmy dwa bezpośrednie transporty darów do Ukrainy, głównie do Mikołajewa, Chersonia, Odessy i w okolice Zaporoża - mówi Adam Jaworski. - Od 15 lutego br. ponownie jesteśmy miejskim punktem pomocy Bydgoszcz-Ukrainie. Regularnie wspiera nas Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, bydgoska Bazylika na czele z ks. Sławomirem Barem, Grupa Producencka GALSTER w ramach akcji #adoptujejabłonkę, Grupa Agros, Bank Żywności w Grudziądzu, Fundacja Viktoriia. Nie zapominamy też o anonimowych darczyńcach, którzy każdego dnia przynoszą do nas kolejne dary dla potrzebujących.

Aktywność "Dzięki Wam" jest doceniana i nagradzana

Od 7 lat Stowarzyszenie Dzięki Wam wspólnie z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 na bydgoskim Błoniu organizuje z okazji mikołajek wspaniałą akcję "Pomóżmy Świętemu Mikołajowi".

- W grudniu ub. roku na ulice Bydgoszczy, Białych Błot, Łabiszyna, Koronowa i okolic wyjechały 22 samochody wypełnione po brzegi darami. Obdarowaliśmy paczkami aż 800 osób, głównie samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych i ubogich - podkreśla Adam Jaworski. - Drugi rok z rzędu dołożyliśmy też cegiełkę pomocy do miejskiej wigilii organizowanej przez ekipę z Bazyliki, Miasto Bydgoszcz oraz biskupa bydgoskiego ks. Krzysztofa Włodarczyka.

Punkt wydawania darów, który mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 32 w siedzibie stowarzyszenia, odwiedziło też wielu gości, wśród nich, m.in., Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii, biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, Radosław Kempiński, były wicewojewoda kujawsko-pomorski czy Dorota Glaza, dyrektor Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Aktywność stowarzyszenia jest zauważana i doceniana. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia. Stowarzyszenie zostało, m.in. laureatem konkursu na najlepszą bydgoską inicjatywę partnerską 2018 i 2020 "Przechodzący przez rzekę". Otrzymało też w 2020 r. Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w XIII edycji konkursu "Rodzynki z pozarządówki". Ponadto Adam Jaworski, prezes stowarzyszenia, został wyróżniony w konkursie Bydgoski Wolontariusz Roku 2023 w kategorii "Pomoc Uchodźcom z Ukrainy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski