https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stop udarom. Jak rozpoznać objawy choroby podpowie w Bydgoszczy superbohater Doktor Stroke

MP
O udarach mózgu będzie można dowiedzieć się dziś więcej. W Bydgoszczy na placu Wolności czynne będzie Mobilne Miasteczko Profilaktyki Udarowej.
O udarach mózgu będzie można dowiedzieć się dziś więcej. W Bydgoszczy na placu Wolności czynne będzie Mobilne Miasteczko Profilaktyki Udarowej. Tomasz Czachorowski/zdjęcie ilustracyjne
Dziś w godz. 10-14 przy placu Wolności w Bydgoszczy w ramach kampanii STOP UDAROM stanie Mobilne Miasteczko Profilaktyki Udarowej.

Odwiedzający je będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (badanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia) oraz konsultacji lekarskich. Osoby, których wyniki będą odbiegały od normy, mogą dodatkowo skonsultować je z lekarzem kardiologiem, na w razie potrzeby wykonać bezpłatnie badanie EKG. W tym roku po raz pierwszy na gości miasteczek będzie czekał też dietetyk, który wyjaśni w jaki sposób, dzięki modyfikacji nawyków żywieniowych, można obniżyć ryzyko wystąpienia udaru.

Dostępne będą też bezpłatne materiały edukacyjne na temat udaru. Chętni będę mogli również nauczyć się, jak samemu wykonać proste badanie - pomiar pulsu (tętna) - które wystarczy do wczesnej diagnostyki migotania przedsionków - najczęściej występującej arytmii serca, która pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru. Przygotowano także ścieżkę edukacyjną, dzięki której będzie można dowiedzieć się więcej o objawach udaru, o tym jak prawidłowo reagować w przypadku ich wystąpienia, a także czynnikach ryzyka i zapobieganiu chorobie.

W ramach tegorocznej edycji kampanii STOP UDAROM w polskich miastach, w tym na pewno w Warszawie oraz w Bydgoszczy, pojawi się superbohater Doktor Stroke - Pogromca Udarów, którego misją jest edukacja na temat udaru mózgu, w tym rozpoznawania objawów choroby i właściwego reagowania w przypadku ich wystąpienia.

W Bydgoszczy, w Mobilnym Miasteczku Profilaktyki Udarowej będzie działał dodatkowo punkt informacyjno-edukacyjny NFZ, gdzie zainteresowane osoby będą mogły uzyskać login i hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta, tzw. ZIP-a, w którym możemy m.in. sprawdzić historię naszego leczenia od 2008 roku. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Będzie także można uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania rehabilitacji dla osób po udarze oraz ośrodków, gdzie takie świadczenie może zostać zrealizowane. Informacji będą udzielali merytoryczni pracownicy z działu zajmującego się kontraktowaniem rehabilitacji.

Patronat nad akcją STOP UDAROM w Bydgoszczy objęły: Centrum Interwencyjne Leczenia Udarów Mózgu Oddział Neurologii, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski