Mimo że po kilkuletniej zapaści odżywa zainteresowanie szkołami technicznymi i zawodowymi, to placówki te nadal muszą walczyć o uczniów.
<!** Image 2 align=right alt="Image 134206" sub="W Zespole Szkół Drzewnych trwa Ogólnopolski Tydzień Kariery, w ramach którego placówkę odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 9 Fot. Tadeusz Pawłowski">Przedstawiciele zespołów szkół kształcących w konkretnych kierunkach widzą jednak, że coś drgnęło. Alina Mazur, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych, zwraca uwagę na odrodzenie się technikum odzieżowego, które obecnie wchodzi w skład zespołu.
Fach w ręku
- Liczyliśmy, że będzie tylko jedna grupa, okazało się, że chętnych było tylu, że utworzyliśmy całą klasę - mówi pani dyrektor. Przyznaje, że w dzisiejszych czasach o ucznia trzeba walczyć. - By zainteresować młodzież naszymi kierunkami chodzimy na spotkania do szkół, wystawiamy się na targach, organizujemy pokazy mody - wymienia. Jej zdaniem większość uderza do ogólniaków, ponieważ nauka w zawodówce jest po pierwsze dłuższa, po drugie, absolwenci - oprócz matury - muszą zdawać egzamin kwalifikacyjny. Jednak umiejętności, jakie podczas nauki zdobędą na rynku pracy wkrótce będą bezcenne. Wiedzą o tym Natalia, Sara, Monika i Agnieszka, które uczą się fryzjerstwa w Zespole Szkół Drzewnych. Ich marzenie? - Mieć własny zakład fryzjerski - mówią chórem. W części warsztatowej z kolei Sebastian Nastachowski i Marcin Łubecki barwią ławki, które za kilka tygodni staną w jednym z fordońskich kościołów. Najpierw siedziska trzeba było zmontować z własnoręcznie wyciętych części.
<!** reklama>- Znaleźć dziś dobrego fachowca, to naprawdę sztuka - mówi Paweł Kuzemko, szkolny doradca zawodowy, jeden z organizatorów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, trwającego właśnie w szkole. W jego ramach uczniowie gimnazjów mogą zobaczyć, m.in., prawdziwe dzieła sztuki, wykonane przez tutejszych uczniów na zajęciach z rzeźby, modelarstwa, szkutnictwa. Tydzień kariery ma, poza przyszłymi uczniami, również innych adresatów.
Być jak Piotr
- To nasi obecni uczniowie, chcemy ich jeszcze bardziej zmotywować, przekonać, że swój zawód muszą naprawdę polubić. Muszą wiedzieć też, że nie musi on ich ograniczać, zawsze można poszerzać zainteresowania i pasje - mwi doradca. Za wzór podaje Piotra Makowskiego, drugiego trenera reprezentacji Polski siatkarek, który w minioną niedzielę poprowadził zespół do brązowego medalu mistrzostw Europy. Mało kto wie, że nasz bohater jest z zawodu... stolarzem, absolwentem Zespołu Szkół Drzewnych.
- Gdy nastąpiła zapaść w szkolnictwie zawodowym, po tym jak ministerstwo zlikwidowało część szkół, młodzież szła do liceów. Teraz okazało się, że na rynku pracy brakuje specjalistów- wyjaśnia Ewa Podgórska, wicedyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1. W tym roku powstało tu osiem klas pierwszych - w chudych latach były zaledwie cztery. Kadra robi wszystko, by nauka w szkole przebiegała w oparciu o naprawdę porządną bazę. Jako że uczniowie kształcą się tu, między innymi, na lotników czy mechatroników, wkrótce uruchomiona zostanie pracownia awioniki, w szkole pojawi się również samolot, dzięki któremu uczniowie poznają najskrytsze sekrety latających olbrzymów.