Wigilia to wyjątkowy czas, który spędzamy z rodziną przy stole. On również musi być wyjątkowy! Tradycja dotyczy nie tylko potraw, jakie powinny znaleźć się na stole wigilijnym, ale również tego, jaki powinien być obrus, co powinno się pod nim znaleźć... Zobacz kilka propozycji, dotyczących udekorowania stołu wigilijnego.
STÓŁ WIGILIJNY. ZOBACZ GALERIĘ:
Stół wigilijny, dekoracja. Jaki obrus
Tradycyjny obrus na wigilijnym stole powinien być biały. Trzeba jednak wprowadzić na stole nieco kolorów. Jakie najlepiej będą komponować się z białym obrusem? Do bieli świetnie będzie pasować złoto lub czerwień - można wykorzystać bieżnik, lub tiul oraz - rzecz jasna - serwetki. Jeśli chcesz zrezygnować z tradycyjnego białego obrusu, to możesz połączyć np. niebieski obrus ze srebrnymi elementami (bieżnik, tiul). Do dekoracji wigilijnego stołu świetnie nadadzą się bombki, ozdobne szyszki i świece.
Stół wigilijny - tradycja. Sianko, dodatkowe nakrycie
Według tradycji przy stole nie powinno zabraknąć dodatkowego pustego nakrycia. Dawniej wolne miejsce było zostawiane dla zmarłych. Z czasem zaczęto mówić jednak o dodatkowym nakryciu dla wędrowca. Pod obrusem powinno też znaleźć się sianko. Symbolizuje ono żłobek, w którym Maryja urodziła Jezusa.
Stół wigilijny - 12 potraw
Jakie potrawy wigilijne powinny znaleźć się na stole 24 grudnia? Jeśli ma być ich - tradycyjnie - 12, wigilijne menu różnić będzie się zapewne od regionu, w którym wigilię przygotujemy. Każdej potrawy na wigilijnym stole powinniśmy jednak spróbować - to ma zapewnić szczęście przez cały kolejny rok.
Zobacz również:
Potrawy wigilijne. Co musi się znaleźć na świątecznym stole?
Zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi - a dokładniej: coś sadu, coś z wody, coś z pola, coś z lasu. Jakich potraw nie powinno zabraknąć na wigilijnym stole? O tym piszemy w osobnym artykule. Znajdziesz tu również kilka ciekawych przepisów.
Potrawy na Wigilię 2019 [lista - 12 dań, przepisy]
Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne (również bez użycia tłuszczów zwierzęcych). Post wigilijny jest zwyczajem dość powszechnie przestrzeganym, mimo że w wielu wyznaniach chrześcijańskich nie jest nakazany. Biskupi łacińscy zachęcają do zachowania tego zwyczaju "ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce".
Zobacz również:
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
