Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stoisz w korkach na autostradzie? Zapłaciłeś, ale zarządca prowadzi remont? Możesz starać się o zwrot poniesionych opłat za przejazd!

mik
Zarządca A1 przygotował dla kierowców specjalne ulotki, informujące o największym natężeniu ruchu. Zobaczcie, kiedy można spodziewać się największych korków na bramkach wjazdowych i wyjazdowych z autostrad. Pełne informacje na stronie zarządcy na https://a1.com.plKierowcy mają prawo żądać od zarządcy autostrady zwrotu kosztów, jeśli ten nie zapewnił odpowiednich warunkach przejazdu. Na kolejnych planszach naszej galerii o spodziewanych utrudnieniach na autostradzie A1 w weekend oraz informacje krok po kroku, jak starać się o zwrot kosztów opłat za przejazd autostradą. Przeczytaj więcej >>>FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?
Zarządca A1 przygotował dla kierowców specjalne ulotki, informujące o największym natężeniu ruchu. Zobaczcie, kiedy można spodziewać się największych korków na bramkach wjazdowych i wyjazdowych z autostrad. Pełne informacje na stronie zarządcy na https://a1.com.plKierowcy mają prawo żądać od zarządcy autostrady zwrotu kosztów, jeśli ten nie zapewnił odpowiednich warunkach przejazdu. Na kolejnych planszach naszej galerii o spodziewanych utrudnieniach na autostradzie A1 w weekend oraz informacje krok po kroku, jak starać się o zwrot kosztów opłat za przejazd autostradą. Przeczytaj więcej >>>FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki? Przemyslaw Swiderski
Przed nami kolejny "autostradowy szczyt" - kierowcy, którzy będą chcieli skorzystać z płatnych odcinków dróg, powinni uzbroić się w cierpliwość. Zarządca A1 ostrzega przed możliwymi korkami na bramkach. Kierowy mają prawo do starania się o zwrot opłaty za przejazd autostradą, jeśli zarządca nie zapewnił odpowiednich warunków, by podróż odbyła się w odpowiednich warunkach.

Zarządca A1 przygotował różne rozwiązania, mające usprawnić ruch, które jednak trudno nazwać skutecznymi. Pełnią jednak ważną rolę informacyjną. Korki na A1 to stały element wakacyjnych weekendów. Autostrada A1 od węzła w Nowej Wsi pod Toruniem do węzła Rusocin ma 152 km długości. Teoretycznie da się ten dystans pokonać w 75 minut, ale w praktyce - ze względu na duży ruch - podróż trwa znacznie dłużej. Wszystkiemu winien jest system poboru opłat i konieczność opłacenia należności za podróż autostradą w budce inkasenta. Każdy kierowca musi podjechać do punktu poboru opłat i tam najpierw podać inkasentowi bilet pobrany na punkcie wjazdowym oraz zapłacić za podróż - gotówką lub kartą.
Z chwilą pobrania biletu wjazdowego na autostradę, kierowca zawiera z zarządcą autostrady umowę. Kierowca musi zapłacić za przejazd, a usługa świadczona przez zarządcę powinna zapewnić określone parametry jakościowe przejazdu. Najważniejszym warunkiem świadczenia usługi jazdy autostradą jest płynność przejazdu. Jeśli podróż została utrudniona przez zatory, świadczenie otrzymywane przez kierowcę jest niewspółmierne do ponoszonych kosztów. W takim przypadku kierowca może starać się o zwrot opłaty za przejazd autostradą, jednak tylko pod warunkiem, że odpowiedzialność za nie ponosi zarządca autostrady. Dla przykładu: korki tworzące się na bramkach wjazdowych mogą być wynikiem nieodpowiedniej liczby pracowników pobierających opłaty za przejazd, a to może być uznane za brak adekwatnych działań, zapewniających rozładowanie korka, czyli - któtko mówiąc - winę zarządcy autostrady. W takich okolicznościach kierowca ma prawo kwestionować wysokość pobranej opłaty za przejazd autostradą. Jeśli na trasie stworzył się zator, którego przyczyną było zdarzenie drogowe, zarządca autostrady nie ponosi za to odpowiedzialności.
Prawo daje możliwość zarządy autostrady z czasowego obniżenia lub zrezygnowania z pobierania opłat za przejazd płatnym odcinkiem drogi.

Jak starać się o zwrot poniesionych kosztów za przejazd autostradą, jeśli kierowca jest zdania, że zarządca nie zapewnił odpowiednich warunków przejazdu?
Po pierwsze należy uiścić opłatę za przejazd na autostradowej bramce. Odmowa uiszczenia takiej opłaty skutkować będzie interwencją policji i ukaraniem mandatem kierowcy.
Kierowca po uiszczeniu opłaty za przejazd autostradą winien złożyć pisemną reklamację do zarządcy z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów za przejazd płatnym odcinkiem drogi. Należy podać miejsce wjazdu na autostradę, zjazdu z niej, wraz z godzinami i datą, wysokość żądanej kwoty oraz dane rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot oraz określić jego termin. Do pisma należy dołączyć kserokopię opłaty autostradowej (opłacony bilet) oraz poinformować, dlaczego domagamy się zwrotu, opisać rodzaj utrudnień na autostradzie (korki, ograniczenia, wypadki, remonty). Jeśli zarządca autostrady nie odpowie na pismo i nie zwróci poniesionych przez kierowcę opłat za przejazd autostradą w wyznaczonym przez niego terminie, kierowca może skierować sprawę do sądu cywilnego. Ta będzie prowadzona w postępowaniu uproszczonym, co oznacza, że złożenie pozwu nie jest trudne ani kosztowne. Formularze dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (https://bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/), a złożenie pozwu to koszt 30 złotych. Ta opłata zostanie zwrócona kierowcy, jeśli sprawa zostanie rozstrzygnięta na jego korzyść.

Zarządca A1 przygotował dla kierowców specjalne ulotki, informujące o największym natężeniu ruchu. Zobaczcie, kiedy można spodziewać się największych korków na bramkach hwjazdowych i wyjazdowych z autostrad. Pełne informacje na stronie zarządcy na https://a1.com.pl

A1. Jak informuje zarządca "Bursztynowej", największe korki na bramkach wjazdowych w kierunku Gdańska i największe natężenie ruchu na trasie w kierunku Wybrzeża spodziewane są w piątki w godz. 12-20, soboty w godz. 5-17 oraz w niedziele w godz. 6-16.

A1. Jak informuje zarządca "Bursztynowej", największe korki na bramkach wjazdowych w kierunku Łodzi i największe natężenie ruchu na tej trasie spodziewane są w piątki w godz. 10-20, soboty w godz. 9-20 oraz w niedziele w godz. 10-21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!