Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stężenia pyłu zawieszonego przekraczają normę nawet kilkukrotnie

Marek Wojciekiewicz
W wielu domach na wsi piec kuchenny pracuje przez okrągły rok, dlatego stosowanie odpowiedniego paliwa powinno być obowiązującą normą
W wielu domach na wsi piec kuchenny pracuje przez okrągły rok, dlatego stosowanie odpowiedniego paliwa powinno być obowiązującą normą Marek Wojciekiewicz
To, co wydostaje się przez kominy kamienic i domków jednorodzinnych, może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto się zastanowić, co wrzucamy do pieca.

Sezon grzewczy jeszcze trwa, więc wciąż realne są zagrożenia związane z paleniem w piecach i komikach.

Problem istnieje też u nas

Zagrożenie pożarowe, możliwość pojawienia się zabójczego czadu to nie wszystkie niebezpieczeństwa z tym związane. Sporym problemem jest też to, co w wyniku spalania w domowych paleniskach wydostaje się przez komin na zewnątrz. Podczas bezwietrznej pogody i braku opadów atmosferycznych stężenia pyłu zawieszonego przekraczają w wielu miejscach normę dobową nawet kilkukrotnie.
- Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko dużych aglomeracji miejskich, ale również mniejszych miejscowości, takich jak Świecie - wyjaśnia Edyta Kliczykowska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Zanieczyszczenie występuje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z indywidualnym ogrzewaniem budynków. U nas nie jest to jeszcze aż tak duży problem, ale jeśli nie będziemy uczulać mieszkańców, może on z roku na rok narastać.
Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla i śmieci może być bardziej toksyczny od tego z fabryki czy lokalnej ciepłowni. Dzieje się tak dlatego, że temperatura osiągana w domowych piecach jest za niska, aby wszystko dokładnie spalić.

Mandat za palenie śmieci

Dla porównania, miejskie spalarnie śmieci mają tak wysoką temperaturę spalania, że styropian zamienia się w nich w wodę i dwutlenek węgla.
Niska emisja ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Jest powodem wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układu krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych, a nawet nowotworów.
Wrzucanie do domowego pieca odpadów z tworzyw sztucznych, gumy, lakierowanego papieru może zakończyć się karą finansową. - I to nie małą - tłumaczy Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Jeśli mamy podejrzenia, że właściciel nieruchomości palił w piecu śmieciami i innymi nieodpowiednimi materiałami i stwierdzimy podczas oględzin, że faktycznie tak było, grozi mu mandat do 500 złotych. Jeżeli odmówi z nami współpracy i nie zechce nas wpuścić do pomieszczenia, gdzie znajduje się piec, sprawa trafia do sądu, a ten może orzec grzywnę do 5 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!