Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starlinki będą widoczne na niebie nad Polską od 25 do 27 września. Gdzie i kiedy oglądać "kosmiczny pociąg"?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Misja Starlink o numerze G7-3 rozpoczęła się w poniedziałek, 25 września i w jej ramach przez przez trzy dni będzie można oglądać podróżujące po niebie satelity. - Znamy już trajektorię przelotów na niebie z perspektywy miast w naszym kraju i wiemy, że szykują się 3-4 dni z wysokimi, długimi przelotami przez całe niebo - informuje Zbigniew Zając, dziennikarz z kanału Nocne Niebo.Zobacz więcej zdjęć "kosmicznego pociągu" ►
Misja Starlink o numerze G7-3 rozpoczęła się w poniedziałek, 25 września i w jej ramach przez przez trzy dni będzie można oglądać podróżujące po niebie satelity. - Znamy już trajektorię przelotów na niebie z perspektywy miast w naszym kraju i wiemy, że szykują się 3-4 dni z wysokimi, długimi przelotami przez całe niebo - informuje Zbigniew Zając, dziennikarz z kanału Nocne Niebo.Zobacz więcej zdjęć "kosmicznego pociągu" ► Unsplash.com/Diana Parkhouse
W poniedziałek, 25 września, dokładnie o godz. 10:48 czasu polskiego wystartowała misja Starlink G7-3 z bazy Vandenberg w Kalifornii. Podobnie jak dwa tygodnie temu będziemy mieli okazję podziwiać przeloty "kosmicznego pociągu" na niebie. W artykule informujemy o dniach i godzinach, w których będzie można zaobserwować satelity Elona Muska oraz podpowiadamy, w jaki rejon nieba spoglądać.

Misja Starlink o numerze G7-3 rozpoczęła się w poniedziałek, 25 września i w jej ramach przez przez trzy dni będzie można oglądać podróżujące po niebie satelity. Misja tradycyjnie rozpoczęła się z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd rodzina dwustopniowych rakiet nośnych Falcon 9 na orbitę po raz kolejny wyniesie - tym razem 22 - satelity Starlink V2 mini, należące do SpaceX, firmy Elona Muska.

To już 65 misja SpaceX tego roku, która ma na celu wyniesienie satelitów Starlink na orbitę ziemską. W ubiegłym roku takich misji było mniej, bo 61.

- Znamy już trajektorię przelotów na niebie z perspektywy miast w naszym kraju i wiemy, że szykują się 3-4 dni z wysokimi, długimi przelotami przez całe niebo - informuje Zbigniew Zając, dziennikarz z kanału Nocne Niebo.

Starlinki nad Polską będą widoczne od 25 do 27 września

  • Pierwsza odsłona przelotów 25 września o 19:36 z zachodu na wschód przez całe niebo.
  • We wtorek, 26 września, przelot będzie widoczny o godzinie 19:41 również na całym niebie.
  • W środę, 27 września, Starlinki widoczne będą o godzinie 19:46 przez zenit z zachodu na wschód.

Zobacz zdjęcia "kosmicznego pociągu", czyli przelotu satelitów Starlink firmy Space X, należącej do Elona Muska:

Transmisja z przelotu Starlinków także w internecie

Na obserwację "kosmicznego pociągu" najlepiej wybrać miejsce z dala od miejskich świateł, dzięki czemu "kosmiczny pociąg" będzie lepiej widoczny. Prognozy pogody na 25 września i kolejne dni są dobre - niebo nie będzie zasłonięte przez chmury. Starlinki będzie można dostrzec gołym okiem, ale obserwacja za pomocą lornetek czy teleskopów da więcej wrażeń. Ci, którzy nie mogą w tym czasie obserwować nieba, mogą skorzystać z transmisji w internecie. Na żywo wyniesienie Starlinków na orbitę Ziemi transmitować będzie między innymi Nocne Niebo za YouTube.

Obserwuj Starlinki na żywo na kanale Nocne Niebo:

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny firmy SpaceX, należącej do miliardera Elona Muska i ma docelowo liczyć 12 tys. satelitów. Pełną operacyjność system ma uzyskać w 2027 roku.

Dokładne godziny przelotów można sprawdzić za pośrednictwem takich stron, jak Find Starlink czy ISS Tracker.


To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo