Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Sadowski został skazany na ścięcie głowy toporem [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 17 LISTOPADA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 17 listopada w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 17 listopada w Bydgoszczy. wikipedia/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 17 listopada. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 17.11 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 17 LISTOPADA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

17 listopada 1847 roku w podberlińskim Moabicie dobiegł końca proces 254 spiskowców z zaboru pruskiego oskarżonych o przygotowania do polskiego powstania narodowego. Komisarz na powiat bydgoski Stanisław Sadowski został skazany na ścięcie głowy toporem. Do wykonania wyroku nie doszło, skazańców uwolniły rewolucyjne wydarzenia Wiosny Ludów w Berlinie. Sadowski zamordowany został przez Niemców w Słupach pod Szubinem rok później.

17 listopada 1927 roku o 13.15 wybuchł pożar w parowozowni na dworcu kolejowym Bydgoszcz Główna. Gaszenie ognia zajęło 8 godzin, zniszczeniu uległo kilka parowozów i dach budynku.

17 listopada 1939 roku w okolicach Świecia doszło do zaaranżowanego wypadku samochodowego, w wyniku którego spłonęła cała dokumentacja bydgoskiej paramilitarnej organizacji Selbstschutz, przez co nie było nigdy możliwości ustalenia rozmiaru zbrodni dokonywanych przez członków tej organizacji. Pod koniec 1939 roku z uwagi na niesubordynację kierownictwa Selbstschutz został rozwiązany.

17 listopada 1946 roku miało miejsce otwarcie w nowej siedzibie Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy. Po zburzeniu kamienicy w zachodniej pierzei na Starym Rynku zbiory umieszczono w gmachu przy ówczesnych Al. 1 Maja 4, byłym klasztorze Klarysek, a później szpitalu. Budynek do dziś należy do muzeum.

Wiosną przyszłego roku w Bydgoszczy rozpocznie się budowa marketu budowlanego Castorama. Urzędnicy wydali zgodę na budowę w naszym mieście drugiego sklepu znanej sieci sklepów z materiałami budowlanymi. FLESZ - 12 listopada dniem wolnymźródło: TVN/x-news

Wielki market powstanie w Bydgoszczy. Budowa sklepu rozpoczn...

17 listopada 1960 roku na placu Weyssenhoffa odsłonięta została ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy i zaprojektowana przez Bronisława Zygfryda Nowickiego tablica upamiętniająca postać Józefa Weyssenhoffa, pisarza, który ostatnie lata swego życia, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, spędził w naszym mieście.

17 listopada 1963 roku odbyły się pierwsze w historii Bydgoszczy pierwszoligowe derby Pomorza w koszykówce mężczyzn, Zawisza podejmował AZS Toruń w hali Astorii. Bydgoszczanie nieoczekiwanie pokonali „Twarde Pierniki” 65:63! W zwycięskim zespole grali Weigt, Sarbinowski, Górski, Mogiełko, Cisewski, Zamiara, Tomaszewski, Karczewski, Przybysz, Szuman i Zgoda. Po sezonie Zawisza spadł jednak z ligi i już nigdy do niej nie wrócił. W 1971 r. sekcja została rozwiązana i przekazana do Astorii.

17 listopada 1967 roku na zakończenie I bydgoskich juwenaliów studenckich, które trwały od 11 listopada, barwny korowód przebierańców przeszedł ulicami miasta na Stary Rynek, gdzie odbyła się wieczorna zabawa taneczna.

17 listopada 1969 roku dwukrotnie wieczorem w bydgoskiej hali „Astorii” wystąpili popularni i znani aktorzy scen stołecznych, m.in. Stanisław Mikulski, Hanna Skarżanka, Bronisław Pawlik oraz piosenkarze Bogdan Łazuka, Wojciech Młynarski i Stenia Kozłowska. Konferansjerkę prowadziła Edyta Wojtczak, spikerka Telewizji Polskiej.

17 listopada 1975 roku rozpoczęto niwelację terenu pod budowę kolejnej w Bydgoszczy piekarni-giganta przy ul. Szubińskiej w pobliżu torów kolejowych do Inowrocławia. Zakład rozpoczął pracę trzy lata później i produkował dziennie 37 ton pieczywa i 5 ton wyrobów cukierniczych.

17 listopada 1981 roku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego otwarto wystawę „Bydgoszcz nieistniejąca”. Zaprezentowano na niej po raz pierwszy wiele fotografii, akwarel, grafik i miedziorytów przedstawiających budowle i krajobrazy Bydgoszczy dziś nieistniejące lub znacząco przekształcone. Wśród prezentowanych prac znalazło się wiele dzieł autorstwa bydgoskich Niemców.

17 listopada 1987 roku w Bydgoszczy zmarł Marian Turwid urodzony jako Kaczmarek, pochodzący z Wrześni literat, artysta malarz, działacz kultury. W Bydgoszczy był nauczycielem rysunku od 1931 roku, później dyrektorem Liceum Plastycznego. Był mężem Zofii Nowickiej, wnuczki dr. Władysława Piórka. Turwid został pochowany na cmentarzu Nowofarnym.

W ostatnich latach rodzice w naszym kraju dają swoim dzieciom coraz bardziej oryginalne imiona. Są jednak imiona, których nie zaleca się nadawać. Przypomnijmy, w 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące nadawania imion dzieciom. Obecnie rodzice mogą nadać swojemu dziecko również imię obcojęzyczne. Rada Języka Polskiego przygotowała listę imion, których nadawania się nie zaleca z uwagi na dbałość o poprawność języka polskiego. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że imiona te są zakazane. Zobaczcie listę tych imion! Szczegóły na kolejnych slajdach >>>

Lista zakazanych imion w Polsce. Nie dawaj tych imion swoim ...

17 listopada 1995 roku bydgoszczanka Genowefa Zegel za ratowanie Żydów podczas okupacji niemieckiej odznaczona została medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

17 listopada 2001 roku w Bydgoszczy zakończył się V międzynarodowy konkurs pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Główną nagrodę zdobył pianista z Czech, Stepan Kos.

17 listopada 2005 roku odbył się pierwszy po zwycięstwie w konkursie chopinowskim koncert Rafała Blechacza w Bydgoszczy, będący jednocześnie jego powitaniem w mieście. W trakcie półgodzinnego recitalu w Filharmonii Pomorskiej Blechacz zagrał utwory Fryderyka Chopina.

17 listopada 2013 roku w Bydgoszczy zakończył się IX międzynarodowy konkurs pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Główną nagrodę zdobył Moon, pianista z Korei Południowej.

FLESZ - takie są obecnie ceny paliw w naszym kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!