Opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów wchodzi w życie z dniem publikacji. Określa ono zakres ograniczenia wolności i praw na terenie, na którym obowiązuje stan wyjątkowy. Chodzi o obszar 183 miejscowości na terenie województw podlaskiego i lubelskiego przy granicy z Białorusią.
Na mocy rozporządzenia zawieszono wprowadzono następujące obostrzenia:
- zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń
- zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
- wprowadzenie obowiązku posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez prze-
bywające w miejscach publicznych osoby, które ukończyły 18 lat, a w przypadku osób uczących się, które nie ukoń-
czyły 18 lat – legitymacji szkolnej; - zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę;
- zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, również w przypadku, gdy miejsca te, obiekty lub obszary stanowią tło dla wizerunku funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji oraz żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
- ograniczenie dostępu do informacji publicznej przez odmowę udostępnienia w sposób określony w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2176 oraz z 2021 r. poz. 1598) informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Zakaz przebywania na terenach objętych stanem wyjątkowym nie dotyczy osób, które zapewniają obsługę administracji publicznej i jednostek organizacyjnych administracji, przebywają na tym terenie w celu załatwienia sprawy w urzędzie, stale zamieszkują na tym terenie, wykonują tam pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, wykonują usługi pocztowe i kurierskie, posiadają nieruchomości na tym obszarze, wykonują tam prace w gospodarstwie rolnym, są uczniami szkół położonych na tym terenie, czy też uczestniczą w obrzędach kultu religijnego, np. pogrzebach, chrztach, weselach.
Zakaz nie dotyczy także m.in. służb ratowniczych i medycznych, a także osób przebywających na obszarze, na którym wprowadzono stan wyjątkowy, w związku z przemieszczaniem się przez ten obszar drogą publiczną – bezpośrednio w celu jego niezwłocznego opuszczenia.
Zgodnie z rozporządzeniem obszar obowiązywania stanu wyjątkowego będzie oznaczony specjalnymi tablicami lub plakatami. Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego montowane są tablice informacyjne.
