Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczny miecz odnaleziony w miejscu budowy nowego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy

online za Urząd Miasta Bydgoszczy
Ten miecz znaleziono podczas prac archeologicznych w granicach rozbudowy i przebudowy Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej.
Ten miecz znaleziono podczas prac archeologicznych w granicach rozbudowy i przebudowy Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Urząd Miasta Bydgoszczy
Zaskakujący finał badań archeologicznych w miejscu budowy nowego Teatru Kameralnego - archeolodzy znaleźli średniowieczny miecz z okresu Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Znalezisko ma ogromną wartość naukową i historyczną

Miecz został znaleziony 1 kwietnia (ta informacja brzmi nieco jak nasz primaaprilisowy żart, ale tym razem to nie heca). Miecz odnaleziono w ostatnim dniu wyprzedzających badań archeologicznych w granicach rozbudowy i przebudowy Teatru Kameralnego.

Miecz pochodzi z czasów Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Zacięte walki toczyły się wówczas w rejonie Zamku Bydgoskiego oraz okalającej go mokrej fosy. Pod koniec sierpnia 1409 r. zamek i miasto zajęli Krzyżacy. Miesiąc później król Władysław Jagiełło przez osiem dni oblegał bydgoską warownię, a 6 października 1409 r. miał miejsce jej zwycięski szturm – mówi Robert Grochowski, który nadzoruje badania archeologiczne. - W toku toczonych wówczas walk miecz został uszkodzony. Na obecnym etapie badań nie wiemy dlaczego i w jakich warunkach znalazł się w nawodnionej fosie, rozdzielającej zamek od miasta.

Miecz zachowany jest tylko w połowie: zachowała się rękojeść i fragment głowni, a także skórzana, karbowana okładzina rękojeści.

Jest to jeden z kilku takich mieczy w Polsce i drugi miecz odkryty w trakcie badań archeologicznych w Bydgoszczy (pierwszy został odkryty na Grodzisku, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi hotel Holiday Inn).

Zdaniem badaczy, znalezisko ma dużą wartość naukową i materialną.

- Dla historii Bydgoszczy jest bezcenny, stanowiąc materialny łącznik pomiędzy czasami króla Władysława Jagiełły, a współczesnością – mówi Robert Grochowski.

Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, odkryty miecz został przetransportowany do pracowni badań archeologicznych w Toruniu. Tam poddawany jest konserwacji, która potrwa przynajmniej kilka miesięcy. Finalnie, Robert Grochowski planuje przekazać znalezisko Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

To nie pierwsze cenne znalezisko na tym terenie. Wcześniej, nam miejscu dawnego Teatru Kameralnego archeolodzy odkryli drewnianą Bramę Miejską prowadząca od miasta do Zamku Bydgoskiego, a także drewniane palisady oraz fragmenty mostu nad fosą. Pozostałości bramy zostały zinwentaryzowane i szczegółowo opisane, a sama brama została rozebrana.

Prace archeologiczne w Katedrze Bydgoskiej prowadzone były od wielu lat, ale najcenniejsze obiekty zostały odnalezione dopiero 2 stycznia 2018 roku.- Tuż pod posadzką, nad jedną z krypt znaleźliśmy we wtorek skarb - informował nas wówczas Robert Grochowski, archeolog prowadzący badania w świątyni. - Pochodzi on z połowy XVII wieku. W jego skład wchodzi 700 przedmiotów, złotych monet. Najmłodsza z nich została wybita w 1652 roku. Robert Grochowski przypuszczał, że zbiór zdeponowano po 1652 roku, prawdopodobnie w okresie Potopu Szwedzkiego. - To najcenniejszy skarb odnaleziony w Bydgoszczy - podkreślał Robert Grochowski. - Oprócz niego odnaleźliśmy jeszcze bardzo ciekawe krypty. Znajdowały się w nich niezbadane do tej pory pochówki, szczątki są w trumnach drewnianych i jednej ołowianej. Wszystko, co zostało wydobyte dokładnie opisano i skatalogowane. Skarb został przekazany muzeum i obecnie monety można oglądać na jednej z ekspozycji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia skarby z bydgoskiej katedry ►

W 2018 roku archeolodzy w bydgoskiej farze znaleźli niesamow...

"Dojrzalsi". Nowy program skierowany do seniorów (odc. 1)

Najpiękniejsze bydgoszczanki z Instagrama [zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera