https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdźcie, co potrafię

Paweł Antonkiewicz
Wszystkie panie są jeszcze bezrobotne, liczą jednak, że z zaświadczeniem ukończonego właśnie kursu florystycznego zatrudnienie znajdą. Niektóre myślą o uruchomieniu własnego biznesu.

Wszystkie panie są jeszcze bezrobotne, liczą jednak, że z zaświadczeniem ukończonego właśnie kursu florystycznego zatrudnienie znajdą. Niektóre myślą o uruchomieniu własnego biznesu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 129285" sub="Większość absolwentek kursu florystycznego liczy, że nowe kwalifikacje pozwolą im wreszcie zdobyć pracę / Fot. Paweł Antonkiewicz">- Mam propozycję pracy w zawodzie, musiałam jednak zdobyć potwierdzenie swoich umiejętności - mówi pania Ania z Nakła.

Konkretne plany związane z nabytymi umiejętnościami ma też Janina Nowicka: - 13 lat z różnych powodów nie pracowałam, teraz chcę podjąć działalność gospodarczą - mówi.

Inne spośród jedenastu pań, które skończyły kurs, nie mają jeszcze propozycji pracy, ale liczą, że dodatkowe kwalifikacje pomogą im w końcu ją znaleźć. W wyuczonych zawodach - choćby mechanika precyzyjnego, ślusarza, ekonomistki – nie mają od dawna na to szans, więc może teraz się uda?

<!** reklama>W podobnej sytuacji jest w powiecie wiele osób. Ponad 700 z nich już skorzystało w tym roku z możliwości podniesienia, uzupełnienia bądź zdobycia nowych kwalifikacji na kursach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Nakle.

- Odbyło się już 28 szkoleń grupowych z udziałem 456 osób, 60 uczestniczyło w kursach indywidualnych, a 210 bezrobotnych bierze udział w zajęciach Klubu Pracy, motywujących do szukania zatrudnienia i uczących tego - informuje Halina Nowak, starszy inspektor w PUP, zajmująca się szkoleniami.

Profil szkoleń uzależniony jest od zgłaszanego przez przedsiębiorców w minionym roku zapotrzebowania na pracowników w określonych zawodach.

- Kierując się tym, organizowaliśmy, między innymi, kursy spawania, prwa jazdy kategorii C, magazynierów z obsługą wózków widłowych, nowoczesnych technologii w budownictwie, sekretarek, profesjonalnych salowych, pomocy kuchennych, dekarzy. Kierujemy też na szkolenia indywidualne osoby, które przekonają nas, że umiejętności, jakie chcą nabyć, zostaną wykorzystane w pracy - dodaje Izabela Wypych, specjalista do spraw szkoleń.

Dzięki szkoleniom indywidualnym nowe kwalifikacje zdobyli, bądź posiadane podnieśli, między innymi: alpinista przemysłowy, nurek, operator dźwięku, podkuwacz koni. O udział w kursie stara się pani, która chce być treserką psów.

- Nie spełniamy oczekiwań hobbistycznych, dla nas najważniejsza jest przewidywana efektywność szkoleń, mierzona liczbą osób, które z nowymi kwalifikacjami zdobędą stała pracę - wyjaśnia Izabela Wypych.

W ubiegłym roku, jeszcze dobrym dla rynku pracy, efektywność szkoleń organizowanych przez nakielski PUP wynosiła 40 procent, co jest średnim wynikiem w województwie.

- O udział w szkoleniach ubiega się więcej osób niż jest miejsc. Na kurs spawania wnioski złożyło 35 osób, a w Nakle możemy przyjąć 8. Zdobyciem umiejętności profesjonalnej sprzątaczki zainteresowanych jest 39 pań, a miejsc u nas i w Szubinie jest po 5 – dodaje Izabela Wypych.

- Mam nie tylko potwierdzenie umiejętności, mogę się z nim starać o środki na uruchomienie działalności gospodarczej – uzasadniał zainteresowanie szkoleniami pan Karol, który w lipcu ukończył kurs “Nowoczesne technologie w budownictwie”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski