W normalnej sytuacji przystąpienie do sakramentu pokuty nie jest problemem, jednak koronawirus nie sprzyja praktykowaniu wiary w dotychczasowym rozumieniu. W dobie pandemii wielu wiernych zadaje sobie pytanie, jak odbyć spowiedź, by nie narazić swojego zdrowia i życia.
Czy w sytuacji, w której każdy z nas może być nosicielem groźnego wirusa, należy ryzykować? Jakie jest stanowisko kościoła w tej kwestii?
Episkopat: Spowiedź on-line lub telefonicznie nie wchodzi w grę
Choć nowoczesność umożliwia wiele zdalnych rozwiązań, nie sprawdzą się one w przypadku spowiedzi.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla: - Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych.
Spowiedź Wielkanocna 2020. Gdzie można ją odbyć?
Ks. Paweł Rytel-Andrianik tłumaczy, że najwłaściwszym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, jednak w szczególnych okolicznościach sakrament może zostać przeprowadzony poza nim.
W obecnych warunkach Episkopat dopuszcza sprawowanie spowiedzi poza kościołem, w miejscach takich jak:
- kaplica,
- zakrystia,
- sala katechetyczna,
- biuro parafialne.
Spowiedź można odbyć też w innych lokalizacjach pozwalających na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.
Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...
Parafie wychodzą wiernym na przeciw i organizują możliwość spowiedzi, na którą można umówić się indywidualnie. Informacji w sprawie spowiedzi w obecnych warunkach należy szukać na stronie internetowej własnej parafii, w mediach społecznościowych lub telefonicznie. Niektórzy księża, w odpowiedzi na zalecenia Episkopatu, postanowili sprawować spowiedź w wersji „drive through” - samochodowej.
Episkopat przypomina, że jeśli zachodzi do sytuacji, w której nie ma możliwości odbycia spowiedzi i są ku temu poważne racje, wierny może wzbudzić akt żalu doskonałego, co przywraca go do stanu łaski. Na czym akt ten polega? Musi on w sobie zawierać zamiar wyspowiadania się jak najszybciej, gdy tylko będzie to możliwe.
