W Wielki Czwartek rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominana jest męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Najpierw, o godzinie 10.00, odprawiono mszę świętą z poświęceniem olejów przeznaczonych do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej liturgii kapłani odnawiali swoje przyrzeczenia.
Obmywanie nóg w Wielki Czwartek
O godzinie 18.00 była msza święta Wieczerzy Pańskiej - to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, którą odbył Chrystus ze swoimi uczniami przed pojmaniem, ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem. Mszy Wieczerzy Pańskiej w bydgoskiej Katedrze towarzyszył tradycyjny obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, co przypomina o takim geście Jezusa, który wykonał wobec 12 apostołów. Po mszy nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja, trwająca do 22.00.
Zobacz wideo: Czym są święta wielkanocne dla katolików? Odpowiada proboszcz parafii w Sartowicach.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski udział wiernych we mszach świętych w Wielki Czwartek nie był obowiązkowy, choć księża zachęcali do uczestnictwa.
Wielki Piątek i Wielka Sobota
Jutro Wielki Piątek. Jak przypomina Parafia pw. św. Marcina i Mikołaja, tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. 8 kwietnia ostatni dzień Triduum Paschalnego, czyli Wielka Sobota, która jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim.