https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Śpiewający Indianie

Justyna Król
Śpiew Piotra Gutkowskiego w połączeniu z grą znanego gitarzysty Piotra Banacha, byłego lidera grupy Hey, daje niezłe efekty.

Śpiew Piotra Gutkowskiego w połączeniu z grą znanego gitarzysty Piotra Banacha, byłego lidera grupy Hey, daje niezłe efekty.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103694" sub="Gitarzysta Piotr Banach, jeden ze współzałożycieli grupy Indios Bravos / Fot. Archiwa zespołu">Współpraca muzyków zaowocowała już trzema krążkami.

Za początek grupy Indios Bravos uznać można moment poznania Piotra Banacha z Piotrem Gutkowskim. Było to w 1996 roku. Obaj współpracowali wówczas jednak jeszcze z innymi kapelami. Piotr Banach grał w zespole Hey, a „Gutek” śpiewał w formacji Overmind. Zanim ich drogi twórcze tak naprawdę się zeszły, minęło jednak jeszcze sporo czasu.

Pierwszym efektem ich wspólnej pracy była piosenka „Drogi”, która pojawiła się na płycie „Part One” w 1999 roku. Dla Piotra był to już dziesiąty album, „Gutek” zarejestrował swoją twórczość po raz pierwszy. By pomóc im w wydaniu tego materiału, Kuba Wojewódzki powołał do życia niezależną wytwórnię o nazwie Pałac Kultury. Nakład płyty nie był duży, ale sprzedano go w całości. Po tym przedsięwzięciu Piotr Banach zrobił sobie przerwę w działalności muzycznej. „Gutek” zaś powołał do życia własny muzyczny projekt Mustafarai.

<!** reklama>Drugą płytę muzycy z Indios Bravos nagrywali w 2002 roku. Najpierw powstała piosenka „Mental Revolution”, potem „Sign” i „The Sun”. W rezultacie wydano krążek „Mental Revolution”, który trafił na sklepowe półki w 2004 roku. Pobrzmiewało w tej muzyce jamajskie reggae, ale album można uznać za prawdziwie kosmopolityczny. Dwaj Polacy w zespole o hiszpańsko brzmiącej nazwie nagrali piosenki rodem z Jamajki, których pierwsze szkice powstawały we Francji, Grecji i Japonii.

Skład kapeli zmieniał się. Już w 2002 roku grupa Indios Bravos zaczęła się rozrastać. Pierwszy koncert był jednak skromny. Na scenie „Gutka” i Banacha wsparli - śpiewający także chórki - klawiszowiec Paweł Gawroński i gitarzysta Krzysztof Sak. Potem do zespołu dołączyli basista Ryszard Łabul, klawiszowiec Przemysław Filipkowski i perkusista Tomasz Kubik. We wrześniu 2007 roku zestaw muzyków zmienił się ponownie. Grupę opuścili Przemysław Filipkowski i Tomasz Kubik, a zastąpili ich perkusista Lech Grochala oraz klawiszowiec Marcin Łuczyński. Dziś wokalistę czasem wspierają również Magdalena Ciećka-Dziun i Paweł Gawroński.

W 2007 ukazał się kolejny, trzeci album Indios Bravos pod tytułem „Peace!”. Materiał z tego krążka już nie mieści się w granicach klasycznego reggae, wyczuwalne są inspiracje płynące z innych gatunków muzycznych.

Muzycy poszli za ciosem i wydali też pierwszą w historii kapeli płytę DVD, zawierającą nagrania koncertowe - dzienne i nocne - także z dwóch Przystanków Woodstock.

Ostatni czas to dla istniejącej już niemal dekadę formacji bardzo częste koncertowanie. Zespół występował m.in. w Irlandii, Anglii, Szkocji i Czechach.

Gdzie, kiedy, po ile?

Grupa Indios Bravos wystąpi w niedzielę 7 grudnia o godzinie 20 w bydgoskim klubie „Estrada”.

Bilety w cenie 20 i 25 złotych kupić można w klubie „Estrada” przy ulicy Dworcowej 59 i w sklepie „Muzyka” przy ulicy Śniadeckich 50.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski