https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spenetrowali brzegi brudnej rzeki

Paulina Bilicka
Ponad 8 ton odpadów zebrano i przekazano do utylizacji podczas bydgoskiego Tygodnia Czystości Wód. Znaleziono również nielegalne wyloty, odprowadzające ścieki do rzeki.

Ponad 8 ton odpadów zebrano i przekazano do utylizacji podczas bydgoskiego Tygodnia Czystości Wód. Znaleziono również nielegalne wyloty, odprowadzające ścieki do rzeki.

<!** Image 2 align=right alt="Image 81260" sub="Oby było jak najmniej takich miejsc! Większa świadomość mieszkańców na temat ekologii, może poprawić stan i jakość naszych rzek w mieście Fot. Archiwum">Tydzień Czystości Wód obchodzony był po raz pierwszy, a jego celem było zwrócenie uwagi na konieczność ich ochrony. W ramach przedsięwzięcia, w minionym tygodniu zorganizowano akcję, w którą zangażowało się 133 uczniów z bydgoskich szkół. Penetrowali oni linię brzegową Kanału Bydgoskiego, Brdy, zbiorników w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku oraz ciek na Glinkach. Fundacja Kanał Bydgoski oraz wolontariusze zbierali odpady z lustra wody kanałów, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zbierał wielkogabarytowe śmieci wzdłuż nabrzeży.

- Na 157 wylotów, gdzie odprowadza się ścieki, tylko sto jest legalnych - tak wynika z danych, jakimi dysponuje nasz wydział. Pozostała część działa zatem najprawdopodobniej nielegalnie. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzone dochodzenie w celu ustalenia osób łamiących prawo, które poniosą odpowiedzialność finansową - wyjaśnia Aleksandra Kowalska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Najwięcej wylotów jest w okolicy hali „Łuczniczka” i mostu Królowej Jadwigi - dodaje.

Podczas Tygodnia Czystości Wód podpisano również kontrakt przygotowujący likwidację oczyszczalni „Osowa Góra” i odprowadzenie ścieków deszczowych z obszarów ochronnych ujęć wód „Las Gdański” i „Czyżkówko”. W umowie przewidziano także rozbudowę sieci kanalizacji deszczowej na terenie miasta.

<!** reklama>- Wydarzenie miało, przede wszystkim, przysłużyć się podniesieniu świadomości bydgoszczan na temat konieczności ochrony jakości i ilości naszych wód. Opracowano tym samym kampanię dla mieszkańców na temat środowiska wodnego. Otrzymali oni ulotki informujące, m.in., o tym, jak sami mogą zadbać o poprawę stanu czystości wód - tłumaczy Aleksandra Kowalska.

Ponieważ przedsięwzięcie miało cel również edukacyjny, dla uczniów szkół zorganizowano tematyczny konkurs. W nagrodę, oprócz upominków rzeczowych, dzieci mogły przejechać się tramwajem wodnym szlakiem Brdy oraz zwiedzić oczyszczalnie ścieków. Wygrali uczniowie Gimnazjum nr 20 i VIII LO.

- To tak jak w „Dzień Ziemi”, kiedy sprząta się śmieci do ogromnych worków. Tym razem porządki dotyczyły naszych rzek. Powinno odbywać się to częściej, bo stan naszych wód pozostawia wiele do życzenia - twierdzą Katarzyna Jurek, Adrianna Walkowska i Joanna Dynawiak, uczennice II klasy Gimnazjum nr 20, które wygrały konkurs „Bydgoszcz na wodzie”.

Organizatorami obchodów był, między innymi, Urząd Miasta Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. W akcji pomogli funkcjonariusze policji, straży miejskiej i wodnego pogotowia ratunkowego.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski